Pogledaj jedan post
Old 07.01.2009., 15:23   #6
Meso i riba

- što se pripreme mesa tiče, najbolje ti je sve peći ne teflonu, a ako radiš u pećnici onda u foliji. i veće ribe (orade, brancini…) se isto tako super daju ispeći u foliji.

dakle ribe su ti zdrave bilo kakve (plave sadrže omega 3, a sve riblje košćice su prepune vitamina D što je posebno važno za nas žene).

preporučam ti da tunu ne jedeš iz konzerve već da probaš sa svježom – kupiš par šnita, izgrilaš ih(doslovce po 1 min sa svake strane), dio pojedete taj dan, a dio spremiš u upotrijebiš sutra za umak za tjesteninu (to ću ti kasnije napisati)

- srdele i inćune recimo možeš ispeći na teflonu, a zatim marinirati i takvi ti mogu stajati u frižideru i tjedan dana – to ti je recimo super za one dane kad radiš ono nešto između pa kad dođeš doma imaš već gotovu ribu, a salatu napraviš za 10 min.

- osim ribe, slobodno jedi i morske plodove i hobotnice (ako voliš, naravno). lignje naravno ne pržene, ali super su i na salatu (sa grahom ili sa lukom i kuhanim jajima), a isto tako na salatu možeš napraviti i one male sipice (ne znam na kojem placu kupuješ, ali na dolcu ih često bude ako dođeš dovoljno rano). jedino kaj su zajebate za čistiti

isto tako na dolcu, na onom međukatu, ima jedna dalmatinka svoju škrinju sa tim morskim plodovima i ona prodaje već blanširane i vakumirane hobotnice koje su super. ja kupujem kod nje godinama i uvijek ima sve friško. uzmem tu hobotnicu (koja je dakle već blanširana) i samo ju puknem u pećnicu s ružmarinom i za pol sata već imaš ručak. ili ju možeš napravit na salatu, s lukom, češnjakom, peršinom, paprom… meni je puno bolje kupovat kod nje, negoli one svježe hobotnice u ribarnici jer kod hobotnice nažalost nikad ne znaš je li svježa dok je ne skuhaš a ona počne smrditi

- bijelu ribu možeš jesti svu, možeš naravno i riječnu ako voliš. ja sam neki dan naletila na cvergle na placu (one male somiće) i spekla ih u foliji i pećnici i bili su odlični.

- često kupim i onu mješavinu riba za brudet i onda si to doma napravim, dakle luk, češnjak, maslinovo, lovorov list i paradajz, podlijem vinom i dodam ribu, polijem vode tek tolko da prekrije ribu i krčka se lagano pola sata i imaš izvrstan ručak (dragom možeš još palentu poslužiti, ti nemoj)
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline