Pogledaj jedan post
Old 07.12.2007., 13:57   #13
Quote:
Mammi kaže: Pogledaj post
O.K.!
Hvala puno za objašnjenje!Nije mi strano to isprobavanje topline mlijeka na unut.strani podl.! To sam bar ispraksirala!

A sir ću najvjerojatnije praviti poslije Nove,pa javim!

Nego,ja sam mislila praviti ovaj tvrdi ovčiji,samo su mi rekli da sada ovce nemaju mlijeka! Što bi to trebalo značiti?
uglavnom ovce (i koze) pare se u rujnu. njihov ciklus tjeranja je 21 dan, tako da ako ne uspije, parenje će biti ponovljeno za 21 dan pa eventualno opet za 21 dan.
od parenja do janjenja (jarenja) računaj 5 mjeseci (za koze od 147 - 155 dana).
mjesec dana prije janjenja (jarenja) treba životinju prestati musti, kako bi se pripremila za kolostrum, koji je od presudne važnosti za zdravo janje ili jare.
kako su i sve te životinje veliki individualci, ima ovaca i koza koje same smanje proizvodnju mlijeka (presuše) a kod drugih to čovjek treba regulirati drugačijom prehranom, smanjenom mužnjom. uglavnom to je prilično mukotrpno, jer mora se jako paziti da ne dođe do upale vimena (mastitis).

generalno se nikada ne može reći da li ima ili nema ovčjeg mlijeka u ovo doba (ne volim bilo kakovu generalizaciju) ali je moguće tamo gdje si ti pitala da ovce više ne daju mlijeko ili su suhe.

to je cijela priča. probaj pitati na drugom mjestu, možda tamo ima.
računaj još i da barem 2 mjeseca nakon janjenja (jarenja) nemožeš računati na mlijeko jer janjići sve pomlate.
mlijeka ima viška možda jedino nekih par dana nakon janjenja, jer janjići još ne popiju sve, ali to nije mlijeko koje bi trebalo upotrebljavati za prehranu, a za sir pogotovo.
bila sam malo opširna, ali ja volim puno toga znati, pa sam nešto i tebi napisala
__________________
dear Lord,everyday in every way teach me to tend to my own business and to keep my big mouth shut...
especially when I don't know what I'm talking about
chateauxdeif is offline  
Odgovori s citatom