Pogledaj jedan post
Old 09.06.2008., 13:21   #4
Wilsonova bolest postoji u tri oblika- naurološki, hepatalni i kombinirani oblik. U hepatalnom obliku koji ima moja kćer - bakar se nagomilava na jetri jer ne funkcionira gen pomoću kojeg bi se izbacivao iz organizma. To nakupljanje izaziva oštećenje jetre, upalu, cirozu... Moja kćer je osjećala jaki umor i žalila se na bol s lijeve strane ispod rebra - povremeno. Obzirom da je imala mononukleozu i da joj se vrijednosti AST;ALT,GGT nisu vratile u normalu već su počele rasti obavljili smo hrpu pregleda, lutali od doktora do doktora i na kraju saznali za jednog izvrsnog doktora u Zg koji je odmah posumnjao u wilsona i nakon ciljanih pretraga (bakar u urinu i ceruloplazmin) odmah je dijagnosticiran. Za 100 % potvrdu obavila je i biopsiju jetre na Rebru. Neurološki oblik se utvrđuje pregledom kod okuliste (keiserfleischerov prste u oku koji se vidi na pregledu s nekom lampom) ali kod nje nije nađen. Za svaki slučaj ja sam ju odvela i na magnetnu rezonancu mozga gdje je 100 % otklonjena svaka sumnja u postojanje neurološkog oblika.
Sad je pod terapijom. Pije tablete metalcaptaze - 6 dnevno i 4 vitamina B6. Doza joj se stalno povećava i biti će tako velika dok ne izmokri sav nakupljeni bakar, a nakon toga bi se trebala naći optimalna doza s kojom bi trebala funkcionirati normalno do kraja života. Osjeća se puno bolje, nema bolova i ne žali se na umor.
Međutim, kosa joj pojačano pada, a ja ne znam da li je to od lijeka. Pošto je ženska osoba - pitam se što će biti jednog dana kad poželi postati majka. Koliko taj lijek može utjecati na plod i da li može raditi probleme oko samog začeća, trudnoće, dojenja.... Neprestano se pojavljuju nova pitanja i dileme.
BRUNA41 is offline  
Odgovori s citatom