Pogledaj jedan post
Old 19.05.2017., 21:51   #1046
Quote:
betelac kaže: Pogledaj post
.......... obrati pažnju na članak 4. Za upis u Evidenciju vjerskih zajednica treba dostaviti i akt iz kojeg je vidljiv sadržaj i način očitovanja vjere, obavljanja vjerskih obreda, područje i način djelovanja vjerske zajednice (ono što ti kažeš, interne stvari) - ako u akt staviš neustavne stvari, odbit će ti se registracija, a ako zajednica postupa mimo zakona i akta kojim je postala vjerska zajednica, može je se tužiti za to. Ukratko, djelovanje vjerskih zajednica, udruga i slično, itekako je regulirano zakonom kao i sve drugo.
ne bih više dužio oko ovoga, ali...
ja sam mislio konkretno na 'pravilnik' neke organizacije (u ovom slučaju WT) po kojem se može neki član ukoliko ga se ne pridržava u nekom djelu isključiti.
svaka organizacija sigurno ima tako nešto...

razumijem da država recimo želi na neki način zaštititi pojedinca od utjecaja organizacije koje je član, da odbije liječenje koje se zakonom iste smatra adekvatnom (jedinom) opcijom

ali kako se određuje do koje mjere je taj 'utjecaj' zakonit....to mi je malo čudno u ovom slučaju.
ako netko odabere takvo liječenje svjestan da bi zbog toga mogao biti isključen, može komotno odabrati, i ne biti više član formalno.

hoću reći, nije 'vezan lisicama' za organizaciju...a ovdje država procjenjuje koliki je psihološki pritisak na pojedinca (jer to je jedini mogući utjecaj) i to vjerski, što je u stvari nemjerljivo, kao i to kolika je nečija vjera i podložnost spram vjere, to je individualno.

tako da neki iz "stare garde" možda opet neće odabrati transfuziju, ma šta ovi rekli, pa čak i kad WT kaže da je to 'stvar savjesti'

kako će se procijeniti je li organizacija vršila pritisak, ili je nečija savjest odlučila ne prihvatiti transfuziju...pitam se
Quote:
Nisi ni ti meni odgovorio, ali dobro, ti si prvi pitao. Poznajem na stotine JS i na desetke isključenih, ali što je kome u glavi i kako se osjeća u hipotetskoj situaciji, ne bih znao.
pitanje je bilo ovo
Quote:
betelac kaže: Pogledaj post
A evo jedno pitanje za tebe, kako se osjeća netko tko je izgubio nekoga u sedamdesetima jer je taj bio "vjeran" i odbio transplataciju organa jer ga je Zajednica uvjeravala da je to Božja zapovijed a poslije Zajednica kaže ne, zajeb, ha ha, ipak to ne piše u Bibliji? Zašto se Zajednica igra Boga s takvim stvarima?
mogao bih ti odgovoriti tvojim riječima 'ne bih znao'
ali pretpostavljam da su ovo kasnije prihvatili kao "novo svijetlo"
Quote:
Eto, što mene pitaš, pitaj njega pa nam reci.
nisam u kontaktu s njim, bilo je to prije nekoliko godina
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom