Pogledaj jedan post
Old 08.10.2008., 14:42   #51
Quote:
bella_swan kaže: Pogledaj post
Trebam pomoć. Moram napravit 20-minutno izlaganje o Eutifronu iz filozofije. Profesorica mi je rekla da može biti u bilo kojem obliku. Na pamet mi pada gluma ili nešto slično. Ali ako netko ima još kakvu ideju ili neki materijal koji bi mi mogao pomoći da bolje shvatim djelo, bila bih zahvalna.
Važno mjesto je slavna Eutifronova dilema: je li nešto ispravno zato što bog(ovi) to nalaže(u), ili to bog(ovi) nalaže(u) zato što je to ispravno?
Odnosno, je li ispravnost postupka tek slijediti volju božju, ili je ispravnost postupka zapravo neovisna o božjoj volji (mada bog, jer je dobar, hoće upravo ono što je ispravno)?

Zgodan primjer za ilustraciju te dileme može biti npr. biblijska priča o Abrahamovom žrtvovanju sina: Bog mu nalaže da učini nešto što se Abrahamu teško može činiti ispravnim - da žrtvuje vlastitoga sina. Pitanje je: što treba učiniti Abraham, ako hoće činiti ono što je ispravno? Poslušati Boga - jer ispravno je ono što Bog nalaže, koliko god njegov nalog bio nerazumljiv? Ili, ne poslušati Boga, i reći: taj postupak nije ispravan, a onaj tko nalaže nešto što nije ispravno ne može biti Bog?
__________________
nagovor na filosofiju
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom