Pogledaj jedan post
Old 05.12.2010., 22:06   #1486
Quote:
danijelas kaže: Pogledaj post
evo i mene za pomoc
naime nemogu docekat da mi dodu nalazi na markere jer cu iz koze iskocit
moje vrijednosti
ALT 70
AST 32
S-TIBIC 49 dakle na donjoj granici
S-kolesterol 5.3
znalci molim najbolju i najgoru soluciju
alkohol konzumiram 2x godisnje po 2 deci
masno izbjegavam mada me ima
i ne konzumiram ikakve droge
Poštovana danijelas,

Osvrnut ću se najprije na nalaze aminotransferaza koje Vas najviše muče. Pretpostavljam da ovo nije prvi nalaz jer se prije detaljnije dijagnostike u ovakvom slučaju svakako treba još jednom ponoviti određivanje aminotransferaza, npr. nakon nekoliko tjedana od nalaza na kojemu je najprije uočeno odstupanje od referentnih vrijednosti ili prema procjeni Vašeg liječnika.

Ukoliko i novo mjerenje pokaže odstupanje, tada se mora razmotriti zašto je do toga došlo. Dakle, pretpostavit ćemo da je i nakon ponovljenog nalaza ALT povišen. Što nam govori ovakav nalaz? Govori nam o oštećenju jetrenih stanica. Pri tome je ALT specifičniji od AST-a. Međutim, samo na osnovi ovakvog nalaza ne možemo zaključiti koji je uzrok oštećenja jetre.

Naime, bilo koja bolest jetre u kojoj dolazi do umjerene upale ili oštećenja njezinih stanica može dovesti do blagog porasta aminotransferaza, kao u Vašem slučaju.

S obzirom da ste naveli da "Vas ima", svakako bi trebalo, između ostalog, pomisliti i na tzv. masnu jetru ili eventualno NASH, nealkoholni steatohepatitis. U prvom slučaju (masna jetra) radi se o prekomjernom nakupljanju masti u hepatocitima, jetrenim stanicama. Česti uzroci ovoga jesu debljina, potom šećerna bolest, gladovanje, nadalje alkohol itd. Ne smijemo zaboraviti niti lijekove! Kada se čimbenik koji je odgovoran za ovakvo stanje ukloni, a općenito je u većine bolesnika korisno i smanjenje tjelesne težine, dolazi do poboljšanja i ozdravljenja.

Kada se uz masnu jetru nalaze i upalne promjene, govorimo o NASH-u. I ovdje je osnova liječenja uklanjanje ili liječenje čimbenika rizika.

Nadalje, u obzir dolazi i virusni hepatitis, i to ponajprije kronični oblik. Zato ste i upućeni na određivanje tzv. markera virusnih hepatitisa.

Kada se navedeni uzroci isključe, treba tragati i za drugim jetrenim bolestima.

Iako dosta opširan, nažalost, kao što vidite, ovaj tekst ipak ne može dati konkretan odgovor na pitanje što je uzrok povišenih vrijednosti ALT-a u Vašem slučaju. Za to ćete ipak morati pričekati rezultate ostalih nalaza, a i napraviti pregled kod gastroenterologa te ostale pretrage bude li potrebno.

Vrijednost ukupnog kolesterola od 5,3 mmol/l jest blago povišena te je treba regulirati ponajprije dijetom i promjenom životnih navika, o čemu se svakako posavjetujte s Vašim obiteljskim liječnikom.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom