Pogledaj jedan post
Old 06.12.2010., 22:27   #1490
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
Bok stručnjaci

Prošli sam tjedan bila na separatoru i broj trombocita je bio 414

Koliko god sam sretna činjenicom da sam super davatelj (sad kad mi je hemoglobin prenizak za punu krv) toliko sam pomalo zabrinuta zbog činjenice da se visok broj povezuje s trombozom.

Na zadnjem nalazu (9 mjesec) su bili 380.

Hvala
Nalaz trombocita je unutar referentnih vrijednosti tako da ovakve vrijednosti trombocita neće povećati rizik od tromboze.

Inače, broj se trombocita mijenja u ovisnosti o različitim faktorima. To nije ništa neobično. Uslijed infekcije, npr. upale grla, kao i neko vrijeme nakon izliječenja iste, broj trombocita može biti prolazno povišen. Također i kao posljedica stresa, fizičkog napora, kod žena i prije menstruacije, zatim kod sideropenične anemije (slabokrvnost uzrokovana manjkom željeza), nakon gubitka krvi itd. dolazi do povišenja broja trombocita.

No, kao što sam već spomenuo, kod Vas je taj nalaz uredan, a ovo sam naveo samo radi ilustracije kako broj trombocita nije fiksna vrijednost nego ima svoju dinamiku, kao uostalom i drugi parametri u krvnoj slici.

Lijepi pozdrav.

Quote:
khs 500 kaže: Pogledaj post
upaljen mi je krajnik i ima u njemu gnoja,te me malo boli dok gutam.malo mi je povećan limfni čvor.doktorica mi je prepisala silapen-sumnja na gnojnu anginu,ali vadila sam krv i radila LDH da vidimo da li je možda u pitanju mononukleoza.krvna slika mi je uredna,samo mi je LDH 271,a normalno je 124-224.zaboravila sam reći da nemam temperaturu,ali me bole kosti i malo kašljem.da li je netko imao sličnu situaciju?
Ono što opisujete nije tipična klinička slika niti streptkokonog tonzilofarningitisa niti infektivne mononukleoze. Uistinu, kod oko 90% bolesnika koji su oboljeli od infektivne mononukleoze nađe se povišen LDH, ali ako samo ovaj nalaz odstupa, to nije dovoljno da bi se postavila dijagnoza. Trebat će ponoviti pregled kod Vaše obiteljske liječnice i učiniti dodatne pretrage kako bi se utvrdilo o čemu se radi.

Pozdrav

Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
što predstavlja MPV u KKS? Znači li uopće išta što je malo povišen? Doktorica nije uopće komentirala to
Sve ostale vrijednosti normalne...
MPV je kratica za mean platelet volume, tj. prosječni volumen trombocita - krvnih pločica. On se tumači uvijek u odnosu na broj trombocita. Ukoliko je riječ samo o manjem odstupanju u vrijednostima MPV a ostatak krvne slike je uredan, to bih smatrao urednim nalazom na koji se ne bih posebno osvrtao, kao ni Vaša liječnica.

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom