Pogledaj jedan post
Old 14.09.2003., 17:28   #12
Prilikom vrednovanja društvenih uređenja , zanima me posebno njegov dio koji se zvao - socijalističko samoupravno uređenje u ex Ju .

Samoupravni socijalizam imao je jednu karakteristiku koju fizičari zovu singularitetom .

Jer samo se jednom događao,nije nudio alternativu s kojom bi se mogao uspoređivati pa bi se prvenstveno radi toga trebalo prilikom vrednovanja , čuvati od naprasnih jednostranih sudova.

Jer -
1. oni koji su odlučivali ( tada ) nisu mogli znati ono što mi danas znamo , naime kakve će biti posljedice njihovih odluka ,i kako će se povijest razvijati nakon njihovih odluka .
u stvari .bili su upućeni samo na svoje sudove i razmišljanja.
kakve će biti posljedice ovisilo je u suštini ,samo o njihovu razumijevanju situacije .

Bilo kakvo povlačenje površnih paralela između raznih povijesnih situacija može dakako duboko zavoditi ( pogledaj usporedbe desnih elemenata na forumu koji upoređuju nacizam i komunizam ).

Ne mislim da su narodi koji su živjeli pod kapom ex Yu bili moralnije lošiji ili moralnije bolji od bilo kojeg drugog naroda.

Povijesni put prema uređenju boljeg društva ,nas na ovom području , poveo je najprije putem socijalizma ,a pa sad nacionalne države na putu prema razvoju demokracije .

Bilo bi mi interesantno proučiti i vrijednosne odluke - koje su nas "odvele" tim putem .

Odnosno , što je ono što smo "naučili" u socijalizmu što nam
može pomoći u bržem sadašnjem razvoju demokracije
a koje su te točke , one ,koje nas na tom putu usporavaju .

Npr.

U implementiranju nekih pojmova u naš novi vrijednosni sustav - bilo se krenulo sa tipično američkim pojmovima poput .
advocacy , pa accountability ...itd

Uz žive muke ,nakon par godina pojam advocacy "uvukao" se u javno politički rječnik u prijevodu - zagovarati , zagovaram to i to ...
međutim , koliko sam ja primjetila , riječ odn.pojam accountability još uvijek ima problem sa implementacijom .
Naime nas više asocira na neko računovodstvo iako bi mu u stvari značenje bilo više prema " biti odgovoran svojim glasom ,rječju,odlukom ,stajati iza svoje riječi " .

Eto,na takve sam primjere mislila .

Možda, nam je pojam advocacy bliskiji jer smo u " socijalizmu" navikli zagovarati opće teme .
Dok sa pojmom "accountability" imamo više problema jer nas je opet ta društena odgovornost "oslobađala" individualne odgovornosti.?!
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom