Tema: Italija
Pogledaj jedan post
Old 21.05.2004., 23:55   #18
Quote:
Zimske Radosti kaže:
Hvala!

Ali još ne razumijem, da li organski ostaci tijela dopiru do same površine tih ljudskih figura, ili su ti ostaci zatvoreni unutar nekakve anorganske ljušture? Ako je ljuštura, je li samo par milimetara ili nešto solidnije?

Možda čudno pitanje, ali zanima me.
Koliko ja znam, prilikom iskopavanja Pompeja naišli su na rupe u koje su ulili gips i tako dobili izgled ljudi u trenutku smrti.

Zanimljivo je i to da su većinom poginuli robovi koji su ostali u Pompejima čuvati kuće, dok su njihovi gospodari na vrijeme pobjegli galijama daleko od grada. Da su robovi baš se vidi po samoj fizionomiji tijela, jer su puno manji i zdepastiji od samih Rimljana. Doduše, neki su bili pobjegli na vrijeme i kad su vidjeli da se dogodila eksplozija mislili su da je prošla opasnost i vratili se u grad, ali je onda krenuo vrući pepeo koji je sve zasuo i uništio.

Pompeji su stvarno super i nikako ih ne treba zaobići. Ulice, kuće, vile, terme... Predivno! Nas je vodič odveo do javne kuće (freske sa pozama su super ), ali mi je još bolja bila kuća jedne slobodne umjetnice koja je svoj položaj označila sa kamenim muškim spolnim organom iznad vrata .

Svakako bih preporučila i penjanje na Vezuv. Koji predivan pogled se pruža sa vrha! Tamo me fascinirao i podatak da je Vezuv prije erupcije koja je uništila Pompeje bio visok 2000m, a da je danas visok 1271m. Koju je on masu kamenja već izbljuvao na svoju okolicu, a mogao bi svakog trenutka još!

Napulj je najprljaviji grad u kojem sam bila, ali opet ima neki svoj šarm. Ali je zato okolica predivna! Spavala sam u Sorentu, gradu prepunom limuna. Ma, toliko mi se svidjelo, da se moram uskoro opet vratiti!
Annabel Lee is offline  
Odgovori s citatom