Pogledaj jedan post
Old 16.11.2017., 21:03   #3859
Planiram početi sa Revelation Space čim završim Pushing Ice, malo se to oteglo jer zbog obaveza nemam vremena da čitam. U zadnjih desetak godina čitam samo na engleskom i njemačkom, bukvalno se ne sjećam šta sam poslednje (od romana naravno) pročitao na nekom od ex-Yu jezika. Znam da me od čitanja na domaćim jezicima odvratio ni manje ni više nego Harry Potter serijal. Krenuo sam izadnjima na srpskom jer su mi jedina bila dostupna, posle zbog školovanja prešao u drugu državu gdje su mi bila dostupna samo izdanja na hrvatskom. Trebali su mi dani dok sam povezao ko je ko i šta je šta, nisam do tada ni bio svjestan koliko su ti jezici postali različiti, o iživljavanju nekih prevodilaca u drugim romanima da i ne govorim. Posle toga sam počeo sve više prelaziti na engleski i povremeno i na njemački koji sam tada tek učio.

Ponajveća prednost čitanja na engleskom je u tome što su vam romani odmah dostupni i ne morate da čekate godine dok se neki domaći izdavači ne smiluju i prevedu ih. Na primjer, kada bi dočekao da pročitam oko 30 romana iz serijala Horus Heresy (Warhammer 40k) i još oko 200 romana iz istog univerzuma? Kod nas to nikad neće biti prevedeno. Ako volite da čitate, učite jezike, to vam daje nezamislivu slobodu.
__________________
" In March the apparent position of Gamma Draconis is in one direction wrt the datum line (+20 arc sec), and in September the apparent position of Gamma Draconis is in the opposite direction wrt the datum line (-20 arc sec). So, the difference is ZERO (20 - 20 = 0)."
Lik tvrdi da je razlika izmedju 20 i -20 nula.
Zombie_666 is offline  
Odgovori s citatom