Pogledaj jedan post
Old 06.10.2010., 14:10   #5
Quote:
smee kaže: Pogledaj post
ti si pro zavarivac?
Daleko sam ja od profesionalnog zavarivača.... Atest zavarivača nije vječan, nego se svake dvije godine mora ispočetka polagati

Evo ti primjer firme koja radi ateste:

Quote:
Atest zavarivača izdan od strane naše Ustanove certificira sposobnost zavarivača, njegovu operativnu sposobnost kao i njegovo poznavanje materije.

Kako mogu dokazati moju sposobnost kod varenja?

Izrađujući probne uzorke koji će zatim biti analizirani u laboratoriju, kako bi se vidjelo da nema pogrešaka. Time sam obavio jedan ispit.

Norme će nam reći kako moraju biti napravljeni ispitni uzorci te koje probe moraju proći. Ukoliko probe daju poztivan rezultat, imati ćemo atest.

Norme će nam reći također i u kojim poljima vrijedi naš atest.

Naime, treba imati na umu da samo jedan atest ne pokriva sve procese i sve materijale, već samo pojedine. Primjer:

Jedan zavarivač sa atestom za čelik C nije stručno osposobljen za varenje inox čelika; naravno jedan zavarivač može biti kvalificiran za različite procese/materijale, polagajući odgovarajuće ispite.

Atest vrijedi 2 godine i vlasništvo je kako poduzeća tako i zavarivača. Na koncu druge godine atest treba obnoviti. Atestiranje možemo provesti u našoj ustanovi, kod naručitelja u njegovom proizvodnom pogonu ili direktno na objektu.
Kao što vidiš, nije dovoljno kupiti aparat za zavarivanje, malo mrljiti s njime po dvorištu, i nakon par mjeseci otići po atest.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom