Pogledaj jedan post
Old 11.03.2011., 14:38   #85
Quote:
ksenija_2 kaže: Pogledaj post
Peppa Pig ima u Algoritmu, vidjela neki dan. Oko 25kn su, na engleskom.
ma ima peppe u one2play, na hrvatskom, al to su dvije priče po slikovnici
ja bih neku ZBIRKU priča, ono bar 15-20 priča, da imamo na zalihi za čitat prije spavanja

što se tiče rodnih stereotipa - sustavi vrijednosti se stvaraju od najmanjih nogu. ja ne želim da moje dijete odrasta u svijetu u kojem tata sjedi u fotelji i čita novine, a mama kuha (to je iz hello kitty slikovnice, tamo djed slika, a baka šiva). kod nas doma ne vrijedi takav sustav. ne želim da misli kako je uobičajeno/normalno da majke obavljaju kućanske poslove, a očevi su na poslu ili se doma odmaraju. jednako kao što ju ispravljam kad mi dođe iz vrtića s forama kako je rozo za curice, a plavo za dečke ili kako bageri nisu za nju nego za dečke, a za nju su mini lonci i bebe.
(iako, recimo, u peppi sam zapazila da je tata često 'šašavi tata', koji je smotan i zbunjen)

no, ono zapravo pogubnije je poticanje sustava vrijednosti u kojoj je glavna vrlina djevojčice da bude - lijepa. ne želim da uopće ikad, pa ni sad kad ima tri godine misli kako je njezin fizički izgled njezina najvažnija osobina i ono po čemu ju se procjenjuje, budući da je djevojčica. a to je dio svih tih princezastih priča, koje su prekrasne i pasivne i uvijek u nekoj nevolji iz koje ih spašava princ.
smeta mi kad su u pričama dječaci spretni, snalažljivi i sposobni, a djevojčice ništa drugo doli lijepe.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom