Pogledaj jedan post
Old 01.03.2007., 07:40   #12
GRAD POCITELJ

Podigli su ga hercegovacki banovi. Ovdje sam odsjeo upravo u saraju naseg gospodara Ibrahim-age, cehaje velikog vezira Ahmed-pase Cuprilica. Njegova milostiva i postovana gospodja majka pripremila je meni, siromahu, jednu sobu i spremila jelo i pice. Ja sam donio pismo naseg gospodara Ibrahim-cehaje njegovoj majci, a ona je meni, siromahu, od radosti istoga casa davala par odjela, boscaluk i deset hiljada akci i poslala me da razgledam grad.
Ovaj grad osvojio je od Mlecana Mustafa-pasa Skopljak (Uskuplu), jedan od fatihovih vezira. To je ispostava (nijabet) blagajskog kadiluka na teritoriji hercegovackog sandzaka. Ima gradskog zapovjednika (dizdar) i pedeset momaka gradske posade.

Oblik i polozaj grada
To je malen i nizak grad na najvisem vrhuncu jedne prilicno visoke i strmenite litice na istocoj obali rijeke, tj. na onoj strani prema gradu Blagaju. Samo je vrlo strmenit i cvrst. Ima jednu gvozdenu kapiju koja se otvara prema jugu, a nema opkopa. S druge strane rijeke se nalazi se ponor i provalija. U unutrasnjosti grada ima kuca gradskog zapovjednika., zitnica (ambar) i malena dzamija u jednoj maloj kuli; sve su gradjevine pokrivene plocama. Ima i jedna kula za vodu iz koje se silazi u rijeku. Za vrijeme opsade silazi se niz stepeniste od 200 stepenica, koje su uklesane us tijenu. U slucaju borbe ovaj grad moze primiti pet stotina ljudi, jer je to vrlo malena tvrdjava. Ima otprilike pet stotina malih sahi-topova. Gradska kapija stoji stalno zatvorena. Nocu pedeset vojnika drzi strazu. Ako bi neprijatelj pokusao da predje preko rijeke plivajuci ili pomocu mjehova na ovu stranu, oni bi zapucali iz topova i pokvarili mu posao.

Varos
Pod ovim gradom na obali rijeke lezi varos od sto pedeset kamenom plocom pokrivenih kuca, s vinogradima i vrtolovima. U nekim odzacima (handan) postoje naoruzane kule.

Tu ima jedna dzamija. Natpis na njenoj kapiji glasi:
"Ovu casnu dzamiju podigao je dobrotvor i dobrocinitelj Hadzi Alija, sin Musa-agin, 971. godine."

U njenom dvoristu (haremu) ima jedan visok cempres. Tu scijetlu dzamiju podigao je predak (ecdad) naseg gospodina cehaje Ibrahim-age. Njegov (tog pretka) postovani brat Hadzi Omer-aga podigao je na obali rijeke uz gradski bedem, s donje strane ove dzamije, javnu kuhinju (imaret) u kojoj se dan-noc besplatno dijeli hljeb i corba stanovnicima varosi (belde). Uoci petka daje se (jos) jahnija, pilav i zerde. Ona se postojati sve dok bog bude htio.
Kasaba je imala jednu osnovnu skolu, pa je onda nas gospodar Ibrahim-cehaja podigao medresu, a (sada) je poslao ljude da naprave jos i kupatilo (hamam) i svratiliste (han).
Kuce kasabe se nanizane sve jedne povise druge tako da gledaju na zapadnu stranu i prema rijeci. Ovdje ima vrlo mnogo orahovih stabala. Zbog toga sto je zrak vrlo prijatan, ovdje voce prispijeva prije nego u drugim kasabama.
Ja sam, siromah, po nalogu Suhrab Mehmed-pase, sve hrabre momke koji su sa mnom, siromahom, dosli ostavio u ovoj kasabi kao muhafezadzije (cuvare) kod majke naseg gospodaracehaje Ibrahima.

Odatle smo otisli sa deset oboruzanih strijelaca u grad Gabelu, kao sto mi je bilo naredjeno.
Iduci jedan sat juzno obalom rijeke dosao sam u selo Tasovcic.

SELO TASOVCIC

To je muslimansko selo na drumu, sa pedesetak kuca i dzamijom. Cak je Ibrahim-cehajin otac Omer-aga pokopan ovdje na glavnom putu.
Iduzi, zatim, iz ovog sela juznom obalom rijeke, presli smo jednosvodni most Kodza Mustafa-pasa Skopljaka (Uskuplu) na rijeci Bregovi. Rijeka Bregova dolazi iz uvala na istocnoj strani stolackih brda i na ovom mjestu prolazi kroz klanac sto je pod onom stijenom koja se zove Stolica hercegovackog kralja i tu se odmah ulijeva u rijeku. Kad se predje ovaj most, na lijevoj strani, jedan sat daleko ima polje koje se zove Popovo.

POPOVO POLJE

Na ovom Popovom polju ima preko hiljadu jama, ali u njima nema vode. Kad nestane mjesec juli i vode u cijelom kraju opadnu, onda se iz ovih jama pojavi i provri voda. A kasnije, kad nabujaju, pretvore ovo Popovo polje u jezero. Ima tu neka vrsta ribe koja je vrlo ukusna i pojacava seksualnu potenciju. Stavise, u ovoj zemlji Bosnia veoma potentnu covjeku kazu: !Ah, covjece, sigurno si jeo ribu iz Popova." To je vec poslovica. Istina je, medjutim, da su neki ljekari stavljali mozak ovih riba u madzune za pojacanje potencije. Kad nestane ljeto i prestane padati bozja milost (tj.kisa), voda se oz ovog polja povuce, a narod hvata ribe koje ostanu, uziva i veseli se. Covjek moze stici u ove jame i setati po njima. Iduci odavde jedan sat prema jugu, dosli smo u kasabu Ganelu.

GRAD GABELA

To je tvrdo zidan grad, cetvorougaonog oblika, na obali rijeke Neretve, na teritoriji hercegovackog sandzaka. Oslobodjen je svij izvanrednih teskih daca. To je takva grad da mu u ovoj krajini nema ravna, samo je malen. Ima gradskog zapovjednika i posadu. Njegov kadija ima rang kadije sa rangom kadilukaod sto pedeset akci, i katkada sjedi ovdje, katkada ide po selima. Stanuje na suprotnoj strani, u kasabi Gabeli, jer se tu veliko trgovacko pristaniste (bender iskelesi) i trg (pazar). Medjutim, na ovoj strani na kojoj je grad nalazi se spahijski cehaja, janjicarski serdar, zapovjednik dviju tvrdjava, trzni nadzornik, bazdar, gradjevinski povjerenik, haracnik i carinik.

Oblik grada
Ovaj grad lezi nesto dalje od rijeke, na prostanoj i pjeskovitoj ravnici inzad koje nema uzvisenja koja bi diminirala grtadom. Podigao ga je Fatih. Miniranje mu nekako ne bi moglo nauditi. Tu je teren pjeskovit, pa stoga i ne moze biti opkopa, jer ako se zakopa pijesak samo jedan arsin dubine, odmah izbije voda.

Na ceitiri gradska ugla nalaze se cetiri kule, od kojih svaka prestavlja velik bedem. Ima gvozdenu kapiju koja je okrenuta prema sjeveru. U gradu se nalazi dvadeset kamenim placama pokrivenih kuca, mala Fatihova dzamija, skladiste zita i skladiste minicije.

Kako je to mjesto jako eksponirano, a njegova tvrdjava mu bila malena, to su napadaju Mlecana i odmetnistvo (domaceg stanovnistva) iziskivali da se ona prosiri. Stoga je sultan Ibrahim-han stavio u duznost pasi Cengicu, sandzak-begu hercegovackom, pa je ovaj nanovo podigao Fatihov grad Gabelu. On je ucvrstio one kule na cetiri ugla starog grada. Sa sjeverne strane (grad) ima drvenu kapiju, dok je kapija koja vodi u stari grad gvozdana. U tom novom gradu nema nikakvih zgrada, tu je samo mejdan za borbu. Bedemi su debeli po deset arsina, ima dvadeset i tri sahi, baljemez i drugih topova. Na zapadnoj strani nalazi se velika varos koja se zove Cifluk. Opseg grada iznosi 550 dobrih koraka.
Njegovi stanovnici kao i ostali krajisnici nose bijele prsluke i jecerme, a na glavu crveni fes kao Alzirci i mletacke caksire (falare) i idu pod oruzjem. Kad ustreba, oni odlaze cak do Sicilije i pljackaju. U ovom egradu nisam vidio zena. Na juznoj strani grada gabele nalazi se malopolje. Kazu da se tu u davna vremena sijala riza, a sada je zapusteno.
Na obali Neretve nalaze se tri razlicite gradjevine, pokrivene ceremitom. To je bio arsenal. Tu, po nalogu Sulejmanovom, stalno stoje tri spremne galije (kadriga).


KOR KULA

Ovaj je grad sagradio Kodza Mustafa-pasa, jedan od Fatihovih vezira. Selo Cifluk je njegov vakuf. Ova se kula nalazi u uskom tijesnom klancu (bogaz) Neretve. To je tako visoka, prostrana kula da seze do neba. U njoj se nalaze sahi-topovi koji gledaju u rijeku; ona je vrlo cvrsta. Na sjevernoj strani ima jednu kapiju; ima gradskog zapovjednika (dizdar) i osamdeset vojnika posade.
Iduci odatle obalom rijeke u juznom pravcu, dosli smo za tri sata u



.
filatelista is offline  
Odgovori s citatom