Pogledaj jedan post
Old 30.12.2016., 20:45   #7
Quote:
croatish7 kaže: Pogledaj post
Postoji jedna tema koja je započela hipotezom da je izvor morala sažaljenje i usko vezan uz navedeno čuvstvo.
Otišla bih u drugom smjeru...
Moral je u suštini pragmatizam.
Jer koja to ljudska ljubav postoji poradi ljubavi, ili radikalnije.... Kada ja to pomažem da bude drugome dobro, kada se istovremeno želim i ja osjećati isto. Trgujemo li s altruizmom?


Možda je osjetljivo vrijeme za postavljanje ovakve teme, jer vrijeme je blagdana a ljudska srca su prepuna ljubavi za one kojima je to najpotrebnije u prosincu. U siječnju se često briše memorija.
Ovakve provokatore su nekad ušutkavali radikalnijim metodama od zatvaranja teme, ali eto, htjeli smo demokraciju.
Ima li nekoga tko želi nešto nadodati ili još bolje, uvjeriti me da sam u krivu?
Da , moral nije sam sebi svrha i kao takav ima pragmatične momente.

Moral je nastao od parazita.

Parazit se nastani i eksploatira domaćina. Onaj najprimitivniji parazit uništava svog domaćina i onda traži drugog što može biti rizično, zato napreduje i uspostavlja ravnotežu da domaćina ne ubija već da ga održava na životu što dulje.
Ipak takav domaćin koji je "poluživ" ima manje šanse za preživljavanje u okolišu pa parazit " predlaže" simbiozu gdje oboje imaju uzajamnu korist ( jedan drugom su " domaćini i paraziti" )
Iz simbioze (kao evolucijski odnos) viši nivo je altruizam (kao prosocijalni odnos) gdje uzajamna korist nije trenutna već je takvo ponašanje više " investiranje" u budućnost.
Altruizam kroz svjesna bića evoluira u moral.

Mislim da je moral put koji nas vodi od onog kakvi jesmo ka onom kakvi bismo htjeli biti. Tako da je moral bez pragmatizma lažni moral koji ne vodi nikud.
Orah is offline  
Odgovori s citatom