Pogledaj jedan post
Old 17.09.2016., 23:58   #27
Koliko mogu primjetiti po upisima, najviše se javljaju kolege forumaši koji su emigrirali i prilično su skeptični prema hipotezi da njihov odlazak mnogima koji ostaju čini korist. Mislim ljudska je razmišljati poslije mene propast, tj. ako sam ja otišao sve će se urušiti bez mene.

Sve je to OK i ljudsko razmišljanje, ali tvrdi empirijski podaci iz zemalja sličnih sudbina pokazuju suprotno, a i u Hrvatskoj trenutno imamo "ubrzanje gospodarskog oporavaka" koliko god se to nekima činilo nestvarno i nevjerojatno. Vrijeme i "after the fact" analize će pokazati koliko su ovi što su emigrirali posredno "zaslužni" za oporavak.

Dakle, da još jednom ponovim, bez ikakve sumnje i zadnjih misli potičem na odlazak one koji mogu zaraditi u inozemstvu puno veću lovu nego ovdje. Osobno smatram da je sloboda kretanja radne snage najbolja stvar koja se Hrvatskoj mogla dogoditi.

Vidim da je nejasna teza o robusnosti na globalne financijske krize, pa da se repostam i molim da mi se ukaže što je to točno nejasno/suludo.

Quote:
Povećanje robusnosti u slučaju globalne svjetske krize

Kako novi financijski slom nikad ne možemo zanemariti (niti baš biti sigurni kad bi mogao oplesti), pripremati se na njega može na dva načina:
a) Potpuno se izolirati od vanjskog svijeta poput preppers-a.
b) Otići vani i namlatiti lovicu dok se još može.

Naime, ako se doista slomi (napominjem da se ne zna baš kad bi se moglo "slomiti") puno je bolje biti recimo u Njemačkoj pa ako se i dobije otkaz može se vratiti u Hrvatsku s značajnim kapitalom za preživljavanje do oporavka (oburužan stečenim vještinama, lovom, iskustvima i stranim jezicima). Altrernativna situacije bi bila da se globalni slom dogodi, a svi su manje-više zarobljeni u Hrvatskoj kao što je bio slučaj 2008. Po meni jedan od glavnih razloga zašto recimo Poljska nije skoro pa osjetila zadnji financijski slom je bila robusnost koju su imali zbog lovice zarađene u UK.
Dakle ja zagovaram da ljudi odu jer će i njima i ovima koji ostanu biti bolje ako su oni u inozemstvu kad/ako "pukne".

Ako netko radi u Irskoj, dogodi se kriza u kojoj će se Irski GDP urušiti 10-15%, te on/ona dobije otkaz, velika je vjerojatnost da će se ta osoba vratiti u Hrvatsku skupa sa svojim znanjima i kapitalom. Da ta ista isoba nije emigrirala u Irsku, ne bi bilo stečenog znanja i kapitala, a ista bi vjerojatno i u Hrvatskoj dobila otkaz u slučaju sloma. Gdje je problem u logici?

@bata

Uopće nije bitan razlog zašto će doći (dolazi) do povećanja plaća, da li je to strah management-a, želja za očuvanjem profita, politka nižeg poreza na dohodak, sve je to sporedno. Bitna je činjenica koja govori o realnom rastu plaća.

Što se tiče opaske da se ljudi neće vraćati pod čizmu managmenta od kojih zarađuju duplo više vani, pa naravno da neće. Vratit će se ako su informatičari da rade za strance remote, ako su poduzetniji kakav start-up, ako su doživjeli burn-out promijenit će karijeru. Ako su doktori, otvorit će kakvu ordinaciju na moru pa će liječit istu starčad iz sjeverne Europe željnu sunca kao i dosad (samo će plaćat porez na dobit od 20%, a ne porez na dohodak od +50%). Ili ako su strojarski inženjeri, otvorit će možda kakav pogon i postati kooperanti firme za koju trenutno rade (opet plaćajući porez na dobit, a ne porez na dohodak).

Dovoljno je da ih se 25% vrati da se ostvari neto plus (uspoređujući sa slučajem da nitko nije otišao iz države).

Vidim da mnoge buni i teza o investicijskom ciklusu, moj odgovor bi opet bio uopće nije bitno u šta će ovih 1% nositelja kapitala koji drže 50% štednje investirati. To je njihov problem i ja ih ne mislim (pogotovo ne besplatno) savjetovati šta da urade s cash-om koji će realno vrijediti sve manje i manje.

Međutim ono što ja znam je da je elita sujetna i da će htjeti zadržati ROI. Tj. neće moći dugo gledati da ih radna snaga ucjenjuje, da se ovi u emigraciji bogate, kupuju im nekretnine po otocima, jedu škampe i oboritu ribu preko ljeta te im gade najbolje uvale u iznajmljenim jedrilicama. :klap:
__________________
...

Zadnje uređivanje RealBear : 18.09.2016. at 00:18.
RealBear is offline