Pogledaj jedan post
Old 25.08.2017., 20:34   #25
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Netko nas je uvjerio da vrijedimo ako se uklopimo u nekakav obrazac prihvatljivog ponašanja. A to obično biva da nastojiš biti dobra prema drugima, pristupačna, susretljiva, popustljiva, uvijek tu kad drugima zatreba, da opraštaš i razumiješ druge ako su govna prema tebi..
Roditelji su ti usadili taj mentalni sklop. Kaznili su te ako si svoja i nagradili ako si njihova, dakle slušaš, poštuješ, prilagođavaš se, dobro učiš, marljiva si, zamoliš, šutiš ako ti se kaže ne.
I tako postaneš debil koji vlastitu vrijednost mjeri prema tome koliko su usrećila druge. Ti sama sebi nisi važna, nikad te nitko nije ni poticao da bude važno ono što ti voliš, želiš i misliš...
....
Ljutnja ti je pokretačka snaga kada treba drugima reći dosta, jer je to nama jako teško. Zašto? Pa osjećamo ogromnu krivnju. Krivnja je ona pokretačka snaga koja nas je čitavog života dijelila od nas samih. Ako pokušaš zadovoljiti svoje potrebe odmah nastupa krivnja i govori ti, to nije u redu, ne možeš tako, ne smiješ, loša si, ne zaslužuješ, treba te kazniti i slično. Borba da se ta krivnja prevlada je zapravo najteža u životu.
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Većina djece se zapravo muči sa postavljanjem granica prema roditeljima, odnosi su tu uvijek dosta nategnuti.
slazem se!

Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post
mama mi uvijek govorila da moram biti dobra curica inače me mama neće voljeti
mislim da mi se ta rečenica toliko duboko urezala u podsvijest da sam ju tek nedavno detektirala i prilično sam sigurna da je to upravljalo mojim odlukama kroz život

uvijek sam udovaljala (mami pogotovo), a ljudima sam se bojala suprotstaviti jer sam se bojala da će me odbaciti i prestati voljeti
grozno je to sto ti je govorila... uzas. roditelji nisu svjesni kako to sto kazu utjece na dijete. recenice poput "necu te voljeti" ili "otici cu" su valjda nesto najgore sto dijete moze cuti... naravno da dijete postaje nesigurno i radi sve kako bi pridobilo roditeljsku paznju i ljubav. i onda zanemaruje sebe jer uci "ispravna ponasanja" i onda kada se treba u zivotu izboriti za sebe - blokira! zasto? zato sto zna da ako se suprotstavi - druga strana (pogotovo ako je autoritet) ce otici i dijete (sada covjek) ce opet ostati sam, nevoljen i odbacen...

Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
imam osjećaj da su uglavnom ženska djeca robovi tih osjećaja
valjda se djevojčicama usađuje osjećaj odgovornosti za druge ljudi budući da će jednog dana biti majke i skrbiti za obitelj
......
pa sam se tako i kasnije pretvorila u pravi stroj za tuđe potrebe
mogla sam namirisati kad me netko treba i eto mene odmah
i s ovim se slazem.

trenutno ne znam sto bih jos pametno napisala a da vi vec niste. ali pratim temu...
__________________
gdje je nestao covjek?? gdje se skriva on???
mejan is offline  
Odgovori s citatom