Pogledaj jedan post
Old 16.09.2017., 12:11   #46
Quote:
ramiro kaže: Pogledaj post
Mediteranski način stočarenja tisućljećima se odvija na isti način. Od prvih ranobrončanodobnih stočara koji su, proširivši model stočarenja u "velikom stilu", indigen u stepskim područjima, na Mediteranu zasigurno u vrlo kratkom vremenu uništili sve šume, da bi umjesto njih nikla trava. Na vapnenačkoj podlozi u mediteranskoj klimi se šuma kad je jednom uništena jako teško obnavlja, i to je to.
Jednako u kolijevci urbane demokracije, Atici s Atenom, ili na Prokletijama.

Dakle, to s "kamenjarem i zelenilom", kao i ovo Goldsteinovo, to su sve pseudopovijesne gluparije koje uzrok imaju u elitističkoj mržnji prema vlastitom narodu.

U "bogatoj i zelenoj" Slavoniji sam doživio da majka zaposlena u određenoj javnoj ustanovi dovodi svoju kćer osnovnoškolku na svojevrsnu stručnu praksu na radove za koje je navedena ustanova bila tek servis, s projekcijom da je u toj ustanovi jednoga dana, za 10-15 godina(!) uhljebi, iako kći nije pokazivala nikakvo zanimanje za navedenu struku. To npr. u "kamenitoj i krševitoj" Dalmaciji nikad nisam doživio.
Znam za slučajeve u velikim gradovima gdje tri (urbane) generacije jedne obitelji rade u državnom zavodu te se još time i hvale, i smatraju da radno mjesto u tom zavodu njima upravo pripada. Istodobno, ljudi sa sela su bili primorani odlaziti u velike gradove, inozemstvo i dijasporu kako bi osigurali sebi egzistenciju, u pravilu bez oslonca na ikoga.

Drugi primjer, dugo sam vremena imao ogromno poštovanje prema ljudima koji su kao obični radnici cijeli život radili u primarnim proizvodnim djelatnostima te tu i zaradili svoju mirovinu. I doista, njihove radne navike, kao i umješnost i spretnost u naizgled nezahtjevnim fizikalnim poslovima, ne mogu se usporediti s onim kod mlađih generacija, koje em su lijene, em ne znaju raditi, a niti žele naučiti raditi.
No razočarao sam se kad sam vidio da je kad razgovaraju o budućnosti svoje djece i unuka, tu uvijek riječ o tome kako znaju nekoga, koji zna nekoga, a koji zna nekoga na vlasti.

Pravi je problem tako tu ona skoro propisana iz komunizma: "snađi se druže", a iz toga vremena dolazi i kreiranje kruga "svojih ljudi" u društvima i ustanovama koje bi trebale imati javni značaj. Također, ključna je i upravo sistemska, dugotrajna, generacijska negativna selekcija, gdje se više vrjednuje poslušnost nego znanje i stručnost.
Naše društvo je u 20. stoljeću doživjelo više društvenih lomova i diskontinuiteta nakon kojih bi se uvijek iznova stvarale nove elite koje su jašile na bliskosti vlasti ili pripadnosti vladajućim ideologijama. Naš "narod" tako nije ništa bolji ni lošiji od drugih, a kod onoga u čemu je možebitno loš, to često ima izvor u njegovom imitiranju ponašanja elita.

Za sve to ništa nije odgovorno "građansko" i "seosko" ili "urbano" i "ruralno". Ni Turci ni slični palci-k*rci.
Ti ovdje navodiš primjere POJEDINIH ljudi, a kao šta sam ja rekao korupcija kao takva će uvijek bit, neovisno o građanskoj svijesti ili ne, idiota će uvijek biti neovisno dali imaš školstvo Finske ili Amerike. Ja neznam od kuda si ti iščupao da Goldstein mrzi svoj narod ali daj pročitaj njegovu knjigu Hrvatska Povijest pa ćeš vidjet da je ovaj primjer koji sam naveo u postu na kojeg si odgovorio, ima puno logike, i time niti jednom nije dao naznaku da mrzi svoj narod.

Ali mi sada spamamo tu temu i ako ste zainteresirani pričat o tome slobodno neka se otvori nova tema pa ćemo tamo diskutirat
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom