Tema: Černobil
Pogledaj jedan post
Old 01.05.2007., 22:26   #76
Quote:
spaljena kaže: Pogledaj post
Ja sam se sada priklonila vama uzimajući u obzir da je radijacija bezopasna što bi zančilo i da izlaganje dotičnoj nema nikavog negativnog zdravstvenopg efekta bilo za odraslog čovjeka,dijete ili u mom primjeru fetusa.
Ja sam sasmo predložila znanstveni pokus a time i priliku da znanstvenici dokažu svoju tvrdnju da od NE koja ekslodira ili je eksplodirala nema nikakve opasnosti.Time bi umirili neuke mase ,neuke zelene il slične.
Nisam rekla da prije 1986 djeca nisu bila deformirana ali se nakon eksplozijer Černobila broj deformirane djece povćao,povećao se i broj oboljelih od raka u pogođenom područuju itd.

-uran-238 4,47x109 god alfa
-jod 131-8 dana

Pa govori mi da jod ipak ima kraće plouvrijeme raspadnja od urana no moguće da griješim ,nažalost nema diplom PMF iz tog područuja
Nitko ovdje ne tvrdi da radijacija nije štetna za ljudsko zdravlje. Naravno da jest. Ono što se želi reći jest to da 1) iz nuklearnih elektrana ne izlazi nikakvo zračenje jer čak i najprodornije gama-zračenje potpuno zaustavlja 20ak cm olova (ako ćemo baš potpuno ispravno: dio opet uspije proći, ali bože moj, gama-zračenje dolazi i iz svemira sa sunca i drugih zvijezda, nikad se ne možemo potpuno zaštititi od radijacije koja je prisutna bez obzira na nuklearke) i 2) u Černobilu je do nesreće došlo zbog loše konstruiranog reaktora i pogrešnih postupaka ljudi koji su upravljali reaktorom, koji su svjesno prekršili eksplicitne sigurnosne mjere. Za usporedbu, 1979. se u nuklearnoj elektrani u Pennsylvaniji u SAD-u desila nezgoda u kojoj se dio reaktora otopio (dakle nesreća zbog pregrijavanja, isto kao u Černobilu), no zbog drukčijeg tipa reaktora i ispravnih sigurnosnih mjera nije bilo poglinulih u nesreći niti je došlo do ispuštanja radioaktivnih materijala u okolicu u količinama koje bi mogle nanjeti neku štetu. Više o toj nezgodi http://en.wikipedia.org/wiki/Three_Mile_Island_accident .

Što se ovog vremena poluraspada tiče - pod pitanjem sam mislio ovo: Ako imamo kilogram urana-238, i treba 4,5 milijarde godina da se raspadne pola od tog jednog kilograma, a s druge strane imamo kilogram joda-131 kojemu treba 8 dana da se polovica od toga raspadne, koji materijal i koliko puta jače zrači
clouseau is offline  
Odgovori s citatom