Pogledaj jedan post
Old 25.07.2010., 10:50   #12
Quote:
California kaže: Pogledaj post
Uskoro bi kupovali jeftiniji gradski polovni autic i posto nemam nikakvog iskustva, puno bi mi pomogli ako biste mi dali par informacija. Dakle, hipotetski govoreci, kupim neki jeftiniji autic star 5, 6 godina za gradsku voznju za mladog vozaca (ne prlelazi 70 konja i tak to). Dakle nista ekstravagantno niti nabrijano. Koliko bi okvirno bili troskovi za taj automobil?

Auto bi sluzio za svakodnevnu gradsku voznju. To b otprilike bilo 400 kn benzina ili? Koliki su minimalni troskovi za registraciju i ostale stvari (stvarno nista ne znam sto treba za auto pa ne mogu definirati ostale stvari)? Je li trebam ici redovito na tehnicki i koliko to uopce kosta? Kaliko sav taj luksuz kosta?

Hvala.
he, he, početnik u vlasništvu auta...
to se smijem jer te otrežnjenje oko vlasništva auta tek čeka.

dakle, ono što moraš svake godine, je platiti osiguranje, obaviti tehnički pregled, platiti cestarinu i eko porez i s time registrirati auto. dalje, općinski porez se plaća do 10 godina starosti.
jednom godišnje ide i servis auta, a svakih 5-8 godina veliki servis koji je i skuplji, ovisi od samog auta.
i još svakih 3, 4 ili 5 godina trebaš nove gume. uz to da nebi bilo loše imati i zimske gume.

najgrublja ali i najtočnija računica ti govori ovo:
rabljeni manji auto 10 - 15 000 km godišnje, koristiš benzin i ne radiš ništa po autu sam (nego sve u servisu), većinom gradska vožnja, trošak auta te izlazi oko 1 kn za kilometar.

znači ugrubo, ako radiš 10 000 km godišnje, računaj da će te to koštati bar 10 000 kn.
dizel troši manje, ali je i skuplji u nabavi.
plin ti se ne isplati za tako malu kilometražu.

u ovo nisu uračunati veći popravci, ulubljeni blatobrani, oguljeni branici, trošak pauka zbog parkiranja "ma samo sekundu", legalni parking, tuča, zlobni susjedi.....
I wonder is offline  
Odgovori s citatom