Pogledaj jedan post
Old 15.09.2011., 07:30   #4
Hvala na odgovorima.

Istraživao sam vetikonvektore i nekako sam sve bliže zaključku da mi to ne treba. To je OK stvar jer možeš riješiti grijanje i glađenje u jednom, a najiteresantnije je u kombinaciji sa toplinskom pumpom voda/voda. Međutim zbog ugode stanovanja/grijanja i pripreme za neke buduće novije oblike grijanja definitivno idem na podno grijanje. Za max 20 godina svaki sustav grijanja je spreman za zamjenu. Također u trenutnom prostoru u kojem živim imam podno grijanje i oduševljen sam istim. Pošto mi ne treba grijanje, vetilokonvektori mi se čine nepotrebno skupa investicija, a i neču imati neku veliku potrebu za hlađenjem prostora. Mislim da ću ići na klasični klima uređaj.


Ostaje i dalje pitanje da li mogu koristi ventilaciju za prenošenje hladnog zraka? Ja sam si to zamislio da se u ulaznu cijev ventilacije, nakon rekuperatora, ugradi unutarnja jedinica klima uređaja (ili nešto slično) koja će po potrebi hladiti zrak, koji se dalje ventilacijskim kanalima raznosi po kuči. Da li u ventilaciji ima dovoljan protok zraka da to bude efektivno? Mislim da će se raditi o cca 100m3/h protoka zraka. Da li će se raditi kondenzat po cijevima (glivice)?
Mislim da bi takva solucija bila praktičnija (tehnički, estetski i financijski) jer treba samo 1 unutrašnja jedinica (mono sistem) a ventilacija distribuira hladni zrak po kući.

Ventilaciju u kuču postavljam prvenstveno radi ugode življenja/kvalitete zraka. Naime objekt u kojem sam trenutno je osrednje izoliran (kombi izolacijone ploče, koje su ekvivalent cca 8cm stiropora) i ima PVC stolariju. Ako nisu otvoreni prozori nakon 2-3 sata postane jako zagušljivo. Svatko tko radi novu dobro izoliranu kuču sa kvalitetnom stolarijom bi trebao razmišljati o ventilaciji. Rekuperator je samo dodatak ventilaciji koji drastično smanjuje toplinske gubitke zbog provjetravanja, a koji su u niskoenergetskoj/pasivnoj kuči veći od gubtka kroz zidove/prozore!


Sonata:
Toplinska pumpa (voda/zemlja ili voda/voda) se meni nikako ne isplati jer na parceli već imam priključak plina. Po mojoj računici toplinska pumpa zbog visoke početne cijene i male energetske potrebe objekta mi se isplati tek nakon >20g. Nakon 20g ću svakako morati mijanjati bilo koji sustav grijanja. Djelomično zbog toga i postavljam podno grijanje jer je to najefikasnije/najugodnije niskotemperaturno grijanje na koje nakon 20g. mogu priključiti bilo koji sustav grijanja/hlađenja.

Kondenzacijski bojler napram običnog mi se ipak ne isplati iako ću imati niskotemperaturno grijanje. Uzimam ga prvenstveno jer sam skoro doživio trovanje plinom zbog neispravnog klasičnog fasadnog bojlera, a klasičan bojler meni ionako nije preporučljiv zbog ventilacije.

Zadnje uređivanje core_zero : 15.09.2011. at 08:08.
core_zero is offline  
Odgovori s citatom