Pogledaj jedan post
Old 04.05.2005., 13:17   #100
Quote:
mestar kaže:
Cijenio bih da sa mnom ne razgovaras pokroviteljski, pun mi je kufer pojedinaca koji samo rigaju vatru i sole pamet. Ako vec raspravljamo, onda moj "tekstic" nije "bla, bla", vec navedi sto ti konkretno smeta.
Prvo i osnovno, nigdje u svom postu nisam rigala vatru već iznijela konkretan primjer. Umjesto tvog posta stavila sam blabla jer se ne referiram na apsolutno ništa u tvom postu. Zato sam ti i napisala post u kojem ti kažem da u tvom postu ne nalazim ništa što dotiče dileme koje su ovdje postavljene. Nisam razgovarala s tobom sa pokroviteljske pozicije, ali meni nije pun kufer pojedinaca koji pridodaju ton mojim postovima i onda rigaju vatru na mene.


Quote:
mestar kaže:
Da li bi bilo bolje da za tu malu djevojcicu ti odlucujes umjesto njenih roditelja kako ce zivjeti ? Ili drzava? Ili da se baca kockica!?!
To nisam niti sugerirala. Pričala sam ti o tome kako se takvo dijete osjeća u vrtiću zbog uvjeta u vrtiću - ne u obitelji.

Quote:
mestar kaže:
Ti mozes pretpostaviti na osnovu svojih uvjerenja da njeni roditelji jesu ili nisu u pravu, ali nemas pravo mijesati se dok god su njihovi postupci unutar zakonom odredenih granica. Uostalom, tjerajuci druge da rade po tvojim uvjerenjima cinis upravo ono sto imputiras katolickoj crkvi. Nazires li komadic licemjerja u tome?

Ne, ne nazirem komadić licemjerja u tome što zahtjevam da se vjera makne iz vrtića i škole.

Quote:
mestar kaže:
Vjera je nacin zivota, a ne kapa koju ces prema potrebi skinuti! Nosis je u sebi svugdje (i vrtic i skolu i posao) i stoga je pojam "kucna vjera" potpuno promasen.
Prvo: Koje dijete od 4 godine nosi vjeru u sebi? I koje dijete ne može živjeti bez vjeronauka u školi? I koje dijete će protestirati što na vjeronauk ide u crkvu? Govorim samo o tome. Neka svatko vjeruje u što god hoće, ali crtva nema što raditi u školi i vrtiću, a još manje, recimo, odlučivati o edukaciji o spolnosti u školama.

Drugo: nisam upotrijebila pojam "kućna vjera" nego "kuća vjere". Dakle, pitala sam čemu onda postoje crkve, sinagoge, džamije ako ne tome da se u njima uči o vjeri?

Quote:
mestar kaže:
Ako si pak mislila na institucije, onda se slazem da crkva i drzava trebaju djelovati odvojeno. Ali to ne pretpostavlja da ce se katolik odreci svog katolicanstva izvan zidina crkve ili da ce djecu odgajati u nekatolickom duhu kako se druga djeca ne bi osjecala "diskriminiranom"!
Da, mislila sam na institucije, onda se slažemo. I ne, nisam rekla da se itko treba odreći vjere izvan zidina crkve ili svoje kuće. Navela sam ti primjer 4ogodišnje djevojčice da bi ti pokazala kako je preferiranje određene vjere u vrtiću diskriminirajuće za djevojčicu. Ali, ne zato što je djevojčica došla iz takve obitelji (dapače, treba poticati različitosti), već zato što se vrtić (ovom slučaju) nije trudio uključiti i vjeru njezine obitelji u život vrtića. Zato se ona osjeća diskriminiranom, drugačijom u nepoželjnom smislu jer je ona isključena zbog svoje različitosti, a ne uključena upravo zbog svoje različitosti.

Uostalom, općenito pojam da se djeca bilo kako vjerski podučavaju u školi mi smeta. Izrazito. Nisam protiv vjere, već za vjeru tamo gdje joj je i mjesto.
caregiver is offline  
Odgovori s citatom