Pogledaj jedan post
Old 02.05.2008., 02:28   #10
G. Aganore pozdrav,
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Ja sam bio u jednoj islamskoj zemlji, gdje vladaju serijatski zakoni i bio sam iznenadjen procentom teskoga kriminala u toj zemlji. On je toliko nizak, da mi uopce to ne mozemo zamisliti, u odnosu na nas zapadni teski kriminalitet. A zasto? Jer smrtna kazna je istinska prevencija ili profilaksa zlocina. Ako se dogodi koji teski zlocin, tamo zlocinac ne dobiva nikakvih olaksavajucih okolnosti, sto ja mogu iskljucivo pozdraviti.
U biti to je (ukoliko je to točno) JAKO LOŠE, jer olakšavajuće okolnosti, UKOLIKO DOISTA POSTOJE, ne smiju biti IGNORIRANE. Temeljni obligacioni princip islama jeste pravednost, jer je nepravednost grijeh. Dakle, ukoliko se delikventu ne uzmu u obzir njegove olakšavajuće okolnosti, A PRETPOSTAVIMO DA ONE DOISTA POSTOJE, onda je njemu time nanesena nepravda, a nepravda je grijeh. Nitko po islamu ne smije biti oštećen više nego zaslužuje. Ne znam u kojoj ste zemlji vi bili, a mislim da se u nekim zemljama uzimaju u obzir olakšavajuće okolnosti prilikom sudijske procjene i da se trude da taj temeljni princip (pravednosti) ne bude pogažen.

Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Kod nas na Zapadu se vise stiti zlocinca nego zrtve. A to je kriva nasa zakonadavnost, koja je bazirana na relativistickom liberalizmu, koji u stvari protezira zlocin, jer zlocinci ne racunaju uopce sa nekim vecim ili tezim kaznama,
Zapadno zakonodavstvo jeste u velikoj mjeri pervertirano. Samo jedan primjer kao pokazatelj dokle to ide. Prije koju godinu čovjek je u Njemačkoj pojeo drugog čovjeka (doslovno ga je pojeo... ispekao u velikoj rerni kao npr. jagnje, i pojeo ga) i dobio je 4 godine zatvora i 8 godina nadzora nakon izlaska na slobodu. Obrazloženje za tako simboličnu kaznu je bilo to, što je kanibal uspio dokazati video kazetom da se žrtva složila da bude pojeden (i čak je dala oglas u novinama da želi biti pojeden).

Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Ako bi siromastvo bilo uzrok teskom kriminalu, onda bi islamske zemlje bile te, koje bi imale najveci broj teskih zlocinaca. Ali upravo je obrnuto. Ja sam bio svjedokom u Dubaiu za vrijeme poziva na molitvu, da niti jedan vlasnik ducana nije zatvorio svoj ducan kad je otisao da se moli i nitko mu nije nista ukrao iz ducana, a radilo se o renomiranim ducanima zlatnim nakitom i drugim dragocijenostima. To ja nazivam sigurnost u drustvu, a ne kao kod nas, cak i ako su ducani osigurani nista im ne koristi, jer zlocinci ne poznaju straha ili morala. O drugom teskom kriminali da i ne pisem.
Samo naizgled djeluje da je islamski zakon o krađi jednostavan i krut. O krađi govori stavak Kur'ana časnog, gdje se veli: "Kradljivcu i kradljivici odsijecite ruke njihove, neka im to bude kazna za ono što su učinili i opomena od Boga! On je silan i mudar. A onome tko se poslije nedjela svoga pokaje i popravi se – Bog će sigurno oprostiti. Jer On doista prašta i samilostan je". (K, 5:38-39)

Također, Muhammed s.a. kaže prema jednoj osnovanoj predaji:
"Da moja kći Fatima ukrade, dao bih da joj se
odsječe ruka."
.

No, ovo ipak nije default bez presedana. U uslovima siromaštva i društvene krize ne važi npr. odredba o odsjecanju ruke. Postoje o tome jasne fetve koje sežu čak do vremena Muhammeda s.a. i prvih četvorice khalifa. Da ne duljim, daću samo jedan primjer. Pred drugog khalifa, Ummara r.a., doveden je rob koji je ukrao hljeb. Khalif ga je pitao: "Znaš li koja kazna slijedi za to što si uradio?". "Znam," - reče ovaj - "odsjeći će mi se jedna ruka do lakta jer Allah to u Kur'anu veli!" - "Pa zašto si to onda uradio, o čovječe?!", upita ga khalig Ummar. Rob sa teškom mukom i stidom progovori: "Bio sam gladan, a moj me gospodar, komu pripadam, izgladnjuje i ne da mi hrane kojom hrani sebe i svoju porodicu". A stidio se i bojao jer je govorio protiv svog gospodara. Onda je Ummar naredio da pred njega stane vlasnik tog roba, te mu je ovako rekao: " Znam te kao bogata čovjeka. Ovog ćeš roba osloboditi uz otpremninu dovoljno veliku da može započeti samostalan život u slobodi. Od sada ćeš ostale robove hraniti hranom kojom hraniš sebe i svoju djecu. Ukoliko neki od tvojih drugih robova opet napravi ovakvo zlodjelo zbog gladi, naložit ću da se tebi odsječe ruka, a ne njima, o nepravedniče!"

Eto, vidite g. Aganore, upravo je ovaj čestiti khalif postupio islamski, iako djeluje da je pogazi šariju. A da je bio neislamski odgojen i da je bio sirov, onda bi on gledao da se ispoštuje mrtvo slovo Kur'ana, a zapravo bi upravo radio upravo protiv tog slova, kao što to danas rade mnogi muslimani: abdulj-vehabije, te razni diktatori, kao i teroristi diljem muslimanskog korpusa.

Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Sto se tice zena u islamu, mogu takodjer napisati iskljucivo istinu. Moj vid slobode to nije, ali zene u islamu misle da je ta vrsta tretmana za njih moralno zastupljena u njihovoj religiji i zato se nitko u to niti treba niti smije mjesati. Ako su one zadovoljne tim tretmanom, zasto bi ih trebali mi na silu osloboditi iz njihova dragovoljnog "ropstva".
Ne slažem se sa vama ovdje. Muslimanske žene trebaju (i to danas više nego ranije!) ulagati napor te upoznavati istinmski duh lijepog islama i sva prava koja im pripadaju. Točno je da žene u mnogim muslimanskim društvima doista jesu podredjene, pisao sam i ranije o tome na ovom forumu - uskraćena su im mnoga njihova prava, kao npr. u Arabiji, gdje žena nema pravo na osobna dokumenta, već to pravo imaju samo muževi (užas!). A to što se vi zalažete da one "ostanu robinje ukoliko to žele biti" - zapravo je samo podmetranje kukavičjeg jajeta i uslovno rečeno čak i zao komentar, koji vama možda ide na ruku, budući da ste se u početku upisa već izjasnili da niste "veliki simpatizer islamskog šerijata". Ali g. Aganore, musliman (pa valjda niti iskreni kršćanin) ne bi smjeli govoriti tako. Naprotiv obojica bi trebali podsticati svaku porobljenu ženu na emancipaciju i traženje svojih legitimnih prava! Da ste se u tom pravcu založili, niti jedan pravi musliman vam to ne bi zamjerio, niti bi mogao, već bi stao uz vas! Jer, muslimanka (i žena uopće) doista ne smije biti robinja, niti ikoje njeno pravo smije biti devalvirano! Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom