Pogledaj jedan post
Old 02.01.2011., 01:06   #9
Kao što veljun kaže ( iako sad saznajem da je to bio početak , ali nebih stavio ruku u vatru za taj podatak ) sve je točno o spuštanju u Vočaricu . Sjećam se da su nastradale izvačili preko brda Pujić iznad Novske te zbrinjavani u Kutini . Dakle nema sumnje da je sve 100 % istinito što je napisao Veljun . Po mom viđenju ( od strane Novske ) početak akcije bi stavio 15.11.1991 - 03.01.1992 g . Naravno nosioci najtežeg djela je bila 1.gbr Tigrovi . 15 .11 u do podnevnim satima počinje topnički udar na selo Bair . Do noći selo je oslobođeno i kroz selo se kreće u dva pravca .Jedan kraj groblja u Bairu , a drugi prema Trokutu ( oni koji su sudjelovali znaju što je trokut ) i Koritima , s time da je sa lijeva strane , ispod Trokuta selo Lovska , koje je oduvjek bilo naseljeno srbima .Na samom ulazu u Bair uništen je jedan naš tenk , tu ublizini srbi su se ukopali u groblju i pružali najveći otpor . Ali Tigrovi su probili to i otišli dalje prema farmi u Popovcu . Kada je probijena prva crta , uporišta su padala jedna za drugim . Veselju nije bilo kraja , prvi puta su oni bježali od nas i vraćeni su okupirani dijelovi tada općine Novska . Do sarajevskog primirja oslobođena su sela Lovska , Bair ,Popovac , Kričke ,Korita , Livađani ,Brezovac . Zauzet je čitav šumski dio iznad Novske , gotovo do sela Rajčići ( ili Goleši , neko taj dio i tako zove ) . U jednom trenutku nastao je zastoj zbog sela koje su još držali srbi ( Čaglić i jednu od Subocki , ne sjećam se da li gornju ili doljnju ) i tu je u biti stalao sve zbog potpisivanja primirja . Još dan danas sam uvjeren da nije bilo primirja , nebi bilo ni Bljeska . Da sad opet ne pišem o ratištima gdje sam bio tokom tih 4-5 god. ovo zap. slavonsko je bilo daleko najžešće , jer oslobađali smo okupirane djelove i još uvijek je bila prisutna JNA . Učestvovale su razne postrojbe , 1gbr , Novska , Križevčani , Samoborci , Koprivničani , Kutinčani . Neka oproste , ako sam zaboravio nekoga navesti , jer ipak 20 g. je prošlo . Od svih bitaka , ova još uvijek budi najveće emocije u meni . Kao što moj avatar govori , kasnije sam otišao u 7 gbr Puma , ali najveća , najaća i najopakija brigada su bili Tigrovi . Iako sam Puma , Tigrovi - naklon do poda , nikada Novska ne smije zaboraviti 1.brigadu , te 1991 g . vi ste najviše krvarili . Ako sam što ispustio ili krivo naveo slobodno me ispravljajte , ili alp mogu odgovoriti na pitanje opet , samo pitajte
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom