Pogledaj jedan post
Old 12.01.2017., 00:49   #42
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Ali jedini siguran način je krstiti dijete odmah nakon što se rodi.
Ehhh
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post

Što se pak zbiva pri krštenju najbolje vidimo na Isusovu primjeru: Ivan Krstitelj ga krsti vodom, Duh Sveti se na njega spušta, a Bog Otac odozgo progovara: “Ovo je moj Sin Ljubljeni, koga sam odabrao!” (Mt 3,13-17; Mk 1,9-11; Lk 3,21-22; Iv 1,30-34). Prvo, krstimo se vodom koja simbolizira novi život, dakle umiremo u Kristu (Rim 6,3) i ulazimo u nov život po Kristovu uskrsnuću (Rim 6,4-5); a kao drugo, Duh Sveti silazi na nas te tako po Duhu postajemo jedno (mistično) tijelo s Kristom (1 Kor 12,13; Gal 3,27), da bismo napokon postali djeca Božja (Rim 8,14-17).

I to se sve događa i kod krštenja tek rođene bebe?
--------------------
Želim reći da se Isusovo krštenje od strane Ivana Krstitelja ne smije brkati sa kršćanskim krštenjem. Ivan je krstio vodom za pokajanje od grijeha (Mt.3,11) (zato se i bunio zbog Isusove molbe da ga krsti, jer je znao da Isus nema grijeha pa mu nije potrebno njegovo krštenje). Da to nije ono krštenje što se danas čini jasno je i iz Djela Apostolskih 19:
Quote:
Dok je Apolon bio u Korintu, Pavao, pošto prođe gornje krajeve, dođe u Efez, nađe neke učenike
pa ih upita: "Jeste li primili Duha Svetoga kad ste povjerovali?" Oni će mu: "Ta ni čuli nismo da ima Duh Sveti.
Djela apostolska Nato će on: "Kako ste onda kršteni?" "Krštenjem Ivanovim", odvrate oni.
Djela apostolska Nato će Pavao: "Ivan je krstio krštenjem obraćenja govoreći narodu da vjeruje u Onoga koji za njim dolazi, to jest u Isusa.
Djela apostolska Čuvši to, krste se u ime Gospodina Isusa,
Dakle, jasno je da "ivanovo" krštenje nešto drugo.
Ustvari, sam Ivan govori o još dvije vrste krštenja (osim njegovog):

Quote:
"Ja vas, istina, krstim vodom na obraćenje, ali onaj koji za mnom dolazi jači je od mene. Ja nisam dostojan obuće mu nositi. On će vas krstiti Duhom Svetim i ognjem.
U ruci mu vijača, pročistit će svoje gumno i skupiti žito u svoju žitnicu, a pljevu spaliti ognjem neugasivim.
Ovdje Ivan govori o dvije vrste krštenja kojim će Isus krstiti.
Prvo je krštenje Duhom Svetim (za spasenje - skupiti žito u svoju žitnicu)
Drugo je krštenje ognjem*(na osudu - pljevu spaliti ognjem neugasivim)
-------------------------
* Ovo sa "krštenjem ognjem" zna jako krivo tumačiti, pa se tome daje pozitivan značaj, povezujući oganj sa onim stihom iz Dj.Ap. gdje se spominje "kao ognjeni jezici" - pa to onda koriste kao potporu govorenja "u jezicima".
Taj krivi nauk se jako raširilo, koriste ga uglavnom Pentekostalci ali i raznorazni karizmatici i karizmatičke grupe i unutar katoličke crkve.
----------------------------

kasno je, nastavit ću sutra
__________________
"Volim šetati po kiši, jer tada nitko ne primjećuje da plačem."
Rowan Atkinson
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom