Pogledaj jedan post
Old 25.07.2017., 12:45   #30
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Pa de facto su i preuzele.

U Zagrebu je veliki broj nekretnina u opticaju, a agencije neprestano "floodaju" oglasnike, namjerno stvaraju dojam da se radi o pedesetak tisuća nekretnina. U stvarnosti vlasnik nekretnine angažira jednu agenciju za prodaju (ili niti jednu), a neka druga agencija jednostavno prekopira tuđi oglas i "prodaje" istu nekretninu. Na taj način imaš isti stan u prodaji kod bar 5 agencija. Moja obitelj je prodavala stan, a na Njuškalu je bilo bar 5 različitih oglasa za taj isti stan. Čak i godinu dana nakon što je stan prodan, taj isti stan neke agencije i dalje "prodaju".
U Rijeci to nije dopušteno - ili bar nije praksa da se tako radi...svaki stan koji se prodaje ima ekskluzivni ugovor samo sa jednom agencijom i jednim agentom koji je tu nekretninu pronašao na tržištu. Ta agencija i taj agent dobiju najveći postotak od prodaje neovisno o tome tko proda nekretninu (može ga prodati neki drugi agent te iste agencije, a može i drugi agent neke druge agencije u slučaju da izvorna agencija ima "krticu" koja dostavi podatke stana drugoj agenciji, a uvijek se nađe netko tko je ta "krtica"), a ako ga proda netko drugi, dobije puno manji postotak nego da je on našao tu nekretninu...To im je valjda interni dogovor da ne dođe do previše konflikata...U Rijeci nema kopiranja privatnih oglasa od strane agencije...Ako se pojavi privatni oglas, agencije ga svakodnevno bombardiraju sa pozivima da preuzmu na sebe taj oglas, ali ako prodavač to ne želi, onda oglas ostaje privatan (jako rijetko se događa)...Rijeka je "najrazvijenija" od hrvatskih gradova što se tiče agencija za nekretnine, jer pričamo o preko 20-tak agencija na grad od 100.000 ljudi, od kojih "najozbiljnije" imaju sigurno 30-40 agenata...

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Točno. Zato bi moj model bio puno bolji. Kad bi prodavač agenciji za samo oglašavanje stana davao svaki mjesec neku sitnu lovu (npr. 50 kuna), onda bi agencija mogla manje derati prilikom transakcije, zarađivala bi i na sitno. A i prodavač bi razmislio isplati li mu se tri godine "prodavati" (oglašavati) stan po nerealno visokoj cijeni i nikad ga ne prodati (čitaj: "ma naletit će kad tad bogati ili ludi kupac koji će to kupiti po toj visokoj cijeni"), kad bi u 3 godine platio 3x12x50=1800 kuna za oglašavanje...
Sve si ti to lijepo zamislio, ali zašto bi netko uveo takvo nešto kad i ovako kako je sada funkcionira odlično?...za njih naravno...već godinama uzimaju tih 3% od svih transakcija, i 90% stanova se proda tako...budala će uvijek biti koje kupuju - ja prvi među njima, jer jednostavno nemam vremena, privatno tražiti nekretninu (budući da privatnih oglasa skoro pa da nema, jedino što mogu je naći oglas od agencije koji ima sliku pogleda sa balkona stana, pa pod uvjetom da dobro poznajem grad, idem u taj kvart i tražim otprilike poziciju tog stana i onda zvonim svim susjedima i pitam da li znaju da se tu prodaje neki stan...od svih stanova koji se prodaju otprilike 10% ih ima fotografiju pogleda iz stana, a od tih 10% bi meni možda odgovaralo 0,01%...pa tko ima vremena za to sve istraživati?)

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Da, čini se da je u Rijeci kao na Manhattanu, u Munchenu i sl. - manjak stanova. I , kao što kažeš, agencija ne mora ništa raditi, praktički je dobila veliki novac čim se netko odlučio prodati stan.
U Zagrebu je drugo, postoji veliki broj praznih stanova, a još je veća potreba za raznim preseljenjima (npr. prodat kuću, kupit stan, ili prodat veliki stan i kupit dva mala). Zato je šteta što tržište ne funkcionira bolje, što se ne odvija normalan "nekretine-flow". A ja mislim da dio problema leži i u agencijama, u ovom modelu njihovog djelovanja.
Nije u Rijeci manjak stanova, nego je manjak kvalitetnih stanova...Praznih stanova ima koliko hoćeš, ali to su sve neke rupe u zgradama koje su izgrađene prije 50-60 ili više godina, tu ljudi kao da ne znaju za pojam "adaptacija stana" pa stanove stare 30-40 godina redovito gledam u izvornom stanju...Energo toplana grijanje ima monopol u stambenim zgradama i grijanje zimi prelazi 1500 kn/mjesečno i naravno da nitko neće takve stanove...ima puno pomoraca/poduzetnika koji imaju dobru lovu tako da svu kvalitetnu novogradnju pokupuju oni, tako da za "srednji stalež" ne ostaje ništa...
scarab333 is offline  
Odgovori s citatom