Pogledaj jedan post
Old 06.09.2017., 10:52   #26
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
treba definirati što misliš pod pojmom mistika i pod pojmom kršćanska mistika.
eventualno propitivanje kršćanskih dogmi sigurno nije kršćanska mistika.
Izričaj kršćanskog mistika u umjetnosti je najčešće zbog toga što je umjetnost jedina sfera u kojem mogu izraziti svoje duhovno stanje.
Ovo je jedna od rijetkih situacija kada se moja definicija ne razlikuje od Wikipedijine:

"Misticizam (prema grčkom μυστικός, tajanstven) je ekstatično stanje u kojem se u unutrašnjem osjećaju pojedinca objavljuje neposredna božja prisutnost. Misticizam je i vjerska doktrina, koja tajanstveno iskustvo sjedinjenja s božanstvom pretpostavlja svakom racionalnom uvidu. Mistik je produhovljena osoba koja vlastitim naporom, kroz doživljaj neposredne božje prisutnosti, dolazi do spoznaje o postojanju Boga."

Kršćanski mistik bi bio mistik koji pripada kršćanskoj tradiciji, služi se kršćanskim simbolima, itd. Naravno, i dalje je naglasak na osobnom doživljaju Boga, a ne slijeđenju zadanih rituala, proučavanju teoloških djela i sličnome. Kako će mistik izraziti svoje spoznaje, uvelike ovisi o njegovom temperamentu i osobnosti. Nije svaki mistik nadaren za umjetničko stvaralaštvo, a ni duhovni doživljaji ne mogu stvoriti talent tamo gdje on nije barem latentno bio prisutan. Kod ljudi koji ne uspiju pronaći prikadan kanal za izražavanje svojih duhovnih stanja javljaju se one neuroze kojih smo se dotakli na nekoj drugoj temi.

Što se tiče propitivanja dogmi - nečiji mistični doživljaj Boga može se razlikovati od Papinog, odnosno onog službeno utvrđenog. Što, eto, danas nije problem, ali nekada je bio. I to velik. Ako bi se radilo o nekoj eksponiranijoj osobi ili članu svećenićkog reda uslijedila bi beskrajna propitivanja je li njegova objava od Boga ili Sotone, budući da druge arhetipske sile tada nisu bile u modi pa je trebalo sve svesti na jednu od te dvije kategorije (namjerno pojednostavljujem da bude razumljivije).

Opet, i tu je stvar temperamenta. Netko će reći - "okej, ja imam svoj doživljaj Boga, ti imaš svoj i nema smisla da gubimo vrijeme raspravljajući o tome, budimo dobri ljudi i to je jedino bitno". Netko drugi će se direktno suprotstaviti uvriježenim vjerovanjima koje smatra neispravnima. Netko treći će naći načina da se izrazi, a svejedno ostane u mainstreamu (tu opet dolazimo do umjetnosti). Odnosno, propitivanje dogmi nije misticizam sam po sebi, ali može biti njegova posljedica.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom