Tema: Meditacija
Pogledaj jedan post
Old 01.02.2004., 18:57   #19
Quote:
ljetopisac kaže:
nisam to rekao.

htio sam reci da ljudi zive povrsno i plitko, jer su konstantno preoptereceni viskom informacija. jedini nacin da covjek povrati svoju psihicku stabilnost je da se povuce na usamljeno i mirno mjesto i metaforicki pogleda sebi u oci.

eto.
Da, djelomično je točno da živimo u turbulentnom vremenu, i da je potrebno periodično se povući na mirnije mjesto i prakticirati.
Dakle radi se o onome što nije svakodnevna praksa kad npr. sjedimo u meditaciji pola sata ili sat dnevno te je to dio svakodnevnih aktivnosti, već o intenzivnoj višednevnoj praksi gdje nastojimo odmaknuti se od svega što nas okružuje svaki dan, te stavljanje prakticiranja meditacije u prvi plan.
Takva povlačenja mogu biti grupna ili samostalna,a karakteristično je za njih da se praksa meditacije provodi cijeli dan i do deset sati. Uz to i sve druge aktivnosti spavanje , hranjenje, rad ili obavljanje nužde smatraju se neformalnom praksom ne manje važnom od meditacije.
Važno je reći da je zapravo meditacijska metoda ono što drži um i tijelo zajedno te je nakon više dana takovog prakticiranja um u stanju mentalne jasnoće i mira kakvog je nemoguće postići u svakodnevnoj praksi.
Efekt takvog višednevnog prakticiranja osjeti se i danima nakon povlačenja te se prenosi na svakodnevne aktivnosti i odnose sa okolinom.
O metodama karakterističnim za Zen budističku meditaciju možda drugi put.
__________________
Kad sam bio mlad, bio sam jako zgodan.
Largo is offline  
Odgovori s citatom