Pogledaj jedan post
Old 20.03.2003., 11:50   #18
Quote:
soks kaže:
ako se ne varam ti si kemičar pa vjerojatno govoriš iz vlastitog iskustva?
oprosti ono što sam rekla se ne odnosi na kemičare kojima nije nikakav problem objavit bilo kakvo smeće. Mislim, kemičari naprave eksperiment, promučkaju par kemikalija i bez obzira na to što ništa pametno iz toga ne proizađe rezultat objave.
zasto ti rijetko kazes nesto pametno? nemam posebno dojam da si glupa, pa se pitam zasto se trudis prikazati takva....

slazem se s kritikama da postoje lobiranja, postoje protekcije, postoje zajebavanja. znanost je ljudska djelatnost i kao takva je podlozna djelovanju SVIH ljudskih osobina pa i najgorih. ipak, uvijek mozes objaviti neko donekle smisleno otkrice. mozda ne u onom casopisu koje zasluzuje (ili mislis da zasluzuje).

mislim da se neke stvari ne odvijaju onom brzinom kojom bi mogle jer vecina ne zeli mjenjati ustaljene sheme a i "mocnici" (npr. editori) cesto nemaju volje i vremena analizirati nove stvari i desi se da ih odbace bez prave prosude...

iz najblize okoline imam dva primjera:
- CCR u G+ bakterija ("ne, necemo vam objaviti ovaj clanak jer se ZNA da CCR postoji samo kod G- bakterija". covjek je objavio u casopisu manjeg impacta par mjeseci kasnije i danas je to jedna od najzanimljivijih grana bakterijske fiziologije.)
- protein-tirozin-kinaze u bakterijama (prvo je bilo: to ne postoji, onda je bilo: to postoji samo kod Eukarya, onda je bilo: dobro postoji kod bakterija ali sigurno nicem ne sluzi, sad smo na putu ne samo da itekako sluzi nego je uzasno vazno. za svaku ovu etapu, treba se boriti da te netsko ozbiljno saslusa i najcesce ne prodje u najboljem casopisu*.)

* poznatim imenima prolazi u najboljim casopisima i dobre stvari ali i razna smeca. jednom kad ima reputaciju "face", lakse objavljujes gdje zelis. to je tipicno za ljude (sjetite se jos u osnovnoj skoli, ako ste dobar djak, puste te vise na miru i vise ti gledaju kroz prste).
luca is offline  
Odgovori s citatom