Tema: Nepal, Tibet
Pogledaj jedan post
Old 01.12.2002., 17:13   #4
Bila ja u Nepalu prije dvije godine i mogu ti rec da sam se odusevila (i smrznula ).
Ja sam isla na Annapurna circuit, a moj decko je isao (par godina prije) na Everest.
Mislim da je Everest bolji sto se scenografije tice, al je Annapurna circuit lakse za organizirat, popularniji je trek i ima veliki izbor guesthouses i slicno.
Najbolje vrijeme za trek je izmedju Oktobra i Novembra jer je vidljivost najbolja, a vrijeme je jos uvijek toplo. Dobro je i izmedju Decembra i Maja, al ces se smrznut, a najgore izmedju Juna i Septembra jer je onda monsoon.
Da li ides sam ili organizirano? Mi smo isli sami i mislim da je tako bolje jer ne trebas podredit vrijeme grupi. Ja sam samo iznajmila jednog sherpu da mi nosi ruksak, a decko je sam svoj nosio.
Everest Base Camp trek traje tri tjedna. Kao sto si rekao trebat ces uzet let iz Lukle na pocetku i na kraju treka i to ponekad moze biti pravi problem jer ako je vrijeme lose, avion ne leti i onda imaju backlog of passengers. Plus, moj decko se jadan toliko smrznuo da se nije prao jedno tjedan dana jer nije mogao face skidanje odjece da bi se oprao u cold shower.
Annapurna circuit (YAY!) isto traje tri tjedna. Takodjer ces morat uhvatit let iz Kathmandua do Pokhare. Na srecu, to su redovni letovi i ima ih u izobilju i jeftini su. Probaj letit s Buddha Air. Oni mi se cine najsigurniji i najreliable kompanija. Annapurna je super trek jer je onak jako scenic. Morat ces preci preko Thorung-La pass koji je na 5416m i dosta je opasan. Kad prolazis pass, racunaj da ti starting time bude oko pet ujutro. Nemoj ranije jer je jako hladno i mozes dobit frostbite. Ako pak ides kasnije, povecan je rizik od avalanches. Nama je trebalo jedno sest sati da se uspentramo na Thorung-La. Kad sam ja bila, grupa Talijana te jedna Australska porodica su izgubili zivote tamo, zato oprez. Jedan dan me uhvatila i snjezna mecava i kunem ti se, ako se nadjes u necem takvom, neces vidjet ni prst ispred nosa, a kamoli nesto drugo. Taj dan me stvarno bilo strah da cu poginut.
Takodjer, za vrijeme treka, dva dana se nisam prala, jer je bilo toliko hladno da je to za nevjerovat i jednostavno nisam smogla snage da se skinem i uskocim u (hladan) tus.
Jednom sam se toliko smrzla da sam morala spavat pod tri popluna, u sleeping bag i u odjeci i jos mi je bilo hladno...
Guesthouses u kojima ces ostajat nemaju grijanje i slicne komforte kao sto si vec i naslutio.
Showers su svi soler heated, al ako nema sunca ujutro, nema ni tople vode. Ako pak ima tople vode, brzo se potrosi.
Super stvar su meal times na treku. Guesthouses obicno imaju jednu zajednicku prostoriju gdje se jede i gdje mozes provest vrijeme s drugim trekkers.
Posto je hladno, a nema grijanja, imaju open vatru ISPOD stola i onda cijeli stol prekriju nekom dekom ili tako necim, ti ubacis noge ispod i fino se grijes, jedes i pricas s drugim trekkersima o avanturama s tog dana.
Eto, to ti je to.
Jos bi ti rekla da pazis da izneses svoje plasticno smece (water bottles i slicno) sa sobom sa planine i da ih ostavis lijepim i za druge turiste. Mozes ih stisnut, stavit u vrecicu i onda ih bacit kad se vratis nazad u Pokharu ili Kathmandu.
Ja sam stavila neke slike sa treka na svoj Yahoo album pa mozes vidjet ako te zanima.
Link na album je na onoj stranici Slike IMF forumasa.
Ako imas vremena, jos bi ti preporucila da odes u Chitwan nacionalni park, white water rafting (najbolji na svijetu navodno), te posjet gradu Bhaktapur (to mozes obavit kao day trip iz Kathmandua jer je blizu).
Ako te zanima jos stogod ili nesto specificno, samo pitaj.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom