Pogledaj jedan post
Old 18.06.2006., 14:03   #77
Quote:
vorpatril kaže:
Kondore, stvar je u tome da u ovom Zakonu o pravima branitelja, da bi za narodnu zaštitu dobio status branitelja, moraš biti pripadnik naoružanih odreda narodne zaštite najmanje 5 mjeseci. Sukladno zapovijedi ministra obrane (tadašnjeg - pok. Gojko Šušak) naoružani odredi formirani su i počeli s djelovanjem (koliko god to imalo ili nemalo veze sa stvarnošću) 30. srpnja 1991. godine. Kako je zapovijed o ukidanju naoružanih odreda narodne zaštite izdana 24. prosinca 1991. godine, ne možeš imati više od 4 mjeseca i 24 dana. Prema tome, imaš manje od 5 mjeseci i ne priznaje se u status branitelja, te sukladno tome niti ne ulazi u izračun za dionice. Predthodni Zakon (točnije Zakon koji je bio na snazi do "Pančićevog" Zakona iz 2001.) priznavao je direktan prijelaz u HV ili MUP, isto do 24. prosinca 2001. godine.

S tom Narodnom zastitom je citavo sranje zato jer je npr. za zagrebacko podrucje tesko utvrditi tko je bio naoruzan, a tko nije. Neki su dobivali oruzje bez da su ga sluzbeno zaduzili i pokrivali s tim odredene punktove. Ti nikad nece imati status naoruzanog pripadnika jer iako je bio naoruzan, nigdje se kao takav ne vodi. Zanima me sto je onda s nenaoruzanim pripadnicima koji su svejedno ipak na neki nacin sudjelovali u pocecima obrane. Zasto se ne uvrste bar u neborbeni sektor kao i razna uredska ekipa. Ipak je NZ bila dragovoljna postrojba i na neki nacin ulaz u ZNG, a na nekim podrucjima tipa Ogulin su vodili zestoke bitke uz bok MUP-u i ZNG. A i u Zagrebu je bilo pucnjave.

I jos nesto. Rocnici od 92-95. Po kojem kriteriju su oni uvrstavani u fond. U redu, bili su u HV za vrijeme rata pa i oni mogu u neborbeni sektor, pogotovo ekipa 92 koja je bila prikljucivana gardi (cak mogu i u borbeni sektor), ali zasto su onda neke postrojbe uvrstene u fond, a neke ne. Znam za slucajeve da su decki na vojom roku 95 koji su bili na Borongaju u ABKO dobili status branitelja, a znam hrpu ljudi iz drugih postrojbi u Zagrebu i okolici koji ga nisu dobili kao npr. vezisti koji su da ga jebes nekaj radili u tim trenucima.

Po meni bi svi koji su bili u borbenim aktivnostima u HV, MUP , ZNG, NZ od 90-95 trebali dobiti 3 boda po danu kao pripadnici borbenih postrojbi, a ekipa iz pricuve HV, MUP i ekipa iz NZ koja nije bila na prvoj crti bod po danu kao neborbeni sektor.
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom