Pogledaj jedan post
Old 26.01.2017., 00:41   #2
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Na jednom drugom topicu je bila prica o neto ugovaranju place. Ja sam proguglao i vidio da je to zaista dovzoljeno (nisam bio vjerovao).
Ima neko strucan da mi odgovori na hipotetski slucaj:
Uspostava radnog odnosu u sijecnju, ugovorena neto placa, neplanirani raskid ugovora u veljaci, osoba do kraja godine nema oporezivih prihoda.

"Zakon o porezu na dohodak" porezne razrede definira (clanak 14.) na mjesecnoj razini a ne na godisnjoj. Ako sam dobro shvatio, iako je na godisnjoj razini osoba ispod granice oporezivanja (ako neoporezivi dio pomnozimo sa 12), svejedno ce morat platit porez na taj svoj mizeran godisnji prihod jer je u tom jednom mjesecu bila preko granice oporezivanja.

Pitanje: hoce li onda u sklopu povrata poreza to biti uzeto u obzir i sve izracunato na godisnjoj razini? Buduci je bila dogovorena neto placa, nakon sto se definira pravi neto na kraju godine, ima li poslodavac pravo na preplaceni porez?

Odgovor na pitanje je vjerojatno da poslodavac nema pravo na taj povrat jer on po zakonu pripada posloprimcu, ali u tom slucaju ne vidim u cemu se sastoji legalnost (i logika) ugovaranja neto place jer neto je ono sto ti ostane nakon sto izracunas porez.

Listam zakon o radu, Clanak 10. kaze: "(4) Sporazum iz stavka 3. ovoga članka mora sadržavati podatke o:... 5) plaći, dodacima na plaću i razdobljima isplate", a Clanak 92. (4) kaze "Plaća i naknada plaće su, u smislu ovoga Zakona, plaća i naknada plaće u bruto iznosu.". Znaci pise da ugovor o radu mora sadrzavati bruto placu, ali znaci li to zaista da se ne moze ugovoriti nekakav "klizeci" bruto koji se ravna prema neto placi?
Nije mi previše jasno pitanje, ali mogu reći da se plaća u pravilu ugovara u bruto iznosu. Obrati pažnju na izvore kada nešto pretražuješ, možda ti izvor za ugovaranje neto plaće nije vjerodostojan.
nacca is offline  
Odgovori s citatom