Pogledaj jedan post
Old 26.10.2017., 11:02   #35
Quote:
Ange ou Demon kaže: Pogledaj post
Sve u redu kolega slave, ali mislim da bi se išlo u smjeru glasanja preko certifikata na osobnoj. U tom slučaju je AKD .

Čim sam pročitala naslov htjela sam linkat isti video k'o Ego.
Auh da, AKD. Oni su posebna priča. Već sam jednom na forumu objasnio vezu između AKD i FINA (Entrust PKI). Slučajno sam jutros izvadio HTovu smartcard za telefonske automate, pogađate, proizvodnja AKD. AKD "proizvodi" i smartice za HZZO (Cezih). (kartice su zapravo njemački Gemalto)

Ukratko, imate dvije državne firme, FINA i AKD koje su "pretplaćene" na sav posao sa elektroničkom identifikacijom koja se tiče države, a koje koriste istu platformu, osim što je AKD razvio svoj "middleware", a FINA koristi kupovni (ActiveCard Gold)

E sad, ako znamo kako se dobijaju poslovi u ovoj državi, znamo da će i posao s elektroničkim glasanjem dobiti ili FINA ili AKD, dok će serveri biti smješteni u (državnom) APISu, a komunikaciju sa biračkim mjestima će omogućiti (državni) CARNET koji je samo "middleman" za HT ili VIP koji će fizički povući optičke kablove do biračkih mjesta (a zapravo kablove povlači treća firma i za jedne i za druge, da ih sada ne spominjem). Jer je u ovoj informatički superiornoj državi savršeno normalno da tržišni posao obavljaju državne firme sa monopolima na zapošljavanje rođa, jel tako.

Ako znamo kako se imenuju upravni i nadzorni odbori u državnim firmama (rođo pajdinoga kuma, kriterij selekcije manji serijski broj na članskoj iskaznici) te kako se zapošljava (po stranačkom ključu, samo dakle najbolji kadar do 6-tog koljena srodnosti), onda znate i tko radi u tim firmama.

A sve to kontroliraju inspektori ministarstva u kojem ti nadređeni mogu narediti doslovce bilo što, pa ti ne poslušaj.

Ako to znamo, onda znamo i što će se desiti sa elektroničkim glasanjem:
Quote:
-"Alo Bing, pa šta ti radiš, boga ti poljubim lijenoga!!! Na izbornom mjestu Donja Bistra nam fali 10 glasova da pobijedimo a biračko mjesto zatvoreno!!" Nemoj da te moram zvati još jedared!"

- "Ne fali šefe"!

- "Pazi stvarno, više ne fali! A jesi brz! Radi vuna, a? Ajde, neka ti je ovaj puta i nemoj da ja tebe moram više zvati poslom, nego ti mene na janjetinu kako i prilikuje!"

- "More šefe..."
I ajde ti nekome objasni neke stvari koje ja ljudima tupim godinama, primjerice da je cijeli sustav enkripcije i sigurnosti prometa (na što se svodi pitanje digitalnog certifikata) kompromitiran od početka tamo negdje 1970-tih, u samome algoritmu tj načinu njegove implementacije (način "slučajnog" generiranja prim brojeva), a na što su matematičari koji su ga osmislili (Dijkstra itd) tada uredno upozorili jer je to bio nužan trade-off da bi se mogao izvršavati u realnom vremenu. I onda je to "uredno" radilo nekih 40 godina dok se netko nije sjetio da malo pogleda kako to zapravo radi. Hej, samo 95% svih sigurnosnih IT instalacija na svijetu kompromitirano!

Koga u ovoj državi briga za to?

A vi biste elektornotičko glasanje, elekotronikitičku državu..kako se ono ispravno reče..ono s onim karticma, j*ble sebe vazda pobrkam MasterCard sa osobnom kad dolazim kod zubara da mi stavi zlatnu navlaku..
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom