Pogledaj jedan post
Old 14.09.2003., 19:22   #14
Quote:
Bajki1 kaže:
Prilikom vrednovanja društvenih uređenja , zanima me posebno njegov dio koji se zvao - socijalističko samoupravno uređenje u ex Ju .

Samoupravni socijalizam imao je jednu karakteristiku koju fizičari zovu singularitetom .

Jer samo se jednom događao,nije nudio alternativu s kojom bi se mogao uspoređivati pa bi se prvenstveno radi toga trebalo prilikom vrednovanja , čuvati od naprasnih jednostranih sudova.

Jer -
1. oni koji su odlučivali ( tada ) nisu mogli znati ono što mi danas znamo , naime kakve će biti posljedice njihovih odluka ,i kako će se povijest razvijati nakon njihovih odluka .
u stvari .bili su upućeni samo na svoje sudove i razmišljanja.
kakve će biti posljedice ovisilo je u suštini ,samo o njihovu razumijevanju situacije . ...
!
Oni koji su odlučivali, UČILI SU NAS (1964.) kako je komunalni sustav (autonomija općina) u S.A.D. ništa prema onomu što će ONI napraviti! Oni će napraviti općine MEĐUSOBNO NEOVISNE U VLASNIČKIM ODNOSIMA!!! Pa će onda svatko raditi u - za njega - idealnim odnosima, ali će napredovati smo općine s najrazvijenijim vlasničkim oblikom. I tako će sve ići naprijed - kopiranjem najboljeg sustava VLASNIČKIH ODNOSA - jer će alternativa drugim općinama biti nazadovanje i propast.

Što od toga mi danas imamo!? Jesmo li ikad to imali!?

Oni koji su odlučivali, znali su DA PRAVE ESPERIMENT. Unatoč tomu, nisu ga htjeli (ili znali) ograničiti na manje područje ili "dragovoljce", nego je cijela bivša država morala provoditi eksperiment - pa kud puklo da puklo - (ka guske u maglu) I PUKLO JE!

Nemojte nikada povjerovati da su - onda - vlastodršci bile neke naivne dobričine.
Ovi što ih danas vidite i slušate - njihovi su izravni "potomci".
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom