Tema: Meditacija
Pogledaj jedan post
Old 31.01.2004., 16:04   #17
Quote:
Baphomet kaže:
Ma meni je sve ovo zbrkano. Jel' ima ovdje netko tko mi može dati nekakvu definiciju meditacije ili samo ja mislim da je cilj meditacija smirivanje misli i koncentracija a ne lutanje među oblacima.
Jasno je da lutanje nije cilj meditacije, ali isto tako ne može se tvrditi da je koncentracija i smirivanje uma krajnji cilj meditacije.
Krajnji cilj meditacije nije za sve religije isti, tako je za neke to približanje božanskim, za neke stapanje sa Univerzumom, Jednim ili sl, ili oslobađanje od nezadovoljavajućeg položaja čovjeka, odnosno smanjivaje i dokidanje patnje. Meditacija i njeni rezultati smirivanje uma i uvid su tek neophodan alat za ono što Jimi zove okretanje struje svijesti prema unutra (U Zenu- 'okretanje svijetla prema unutra') prvo da bismo shvatili sebe, a nakon toga i odustali od 'sebe'.
Kada kažem odustali od sebe ne mislimo na negaciju sebstva općenito već na ego koji vidi sebe kao centar, odnosno sa odustajanjem od ega kao centra naša percepcija sebe i okoline se mijenja u smislu da nestaje tvrde podjele na Ja i Drugo (objekt i subjekt). Takvo novo gledište ima za posljedicu upravo ono što Jimi naziva 'pomirdbu sa vanjskim svijetom'
__________________
Kad sam bio mlad, bio sam jako zgodan.
Largo is offline  
Odgovori s citatom