Tema: Piometra
Pogledaj jedan post
Old 02.07.2009., 12:40   #10
Tih 6 dana antibiotika nije moglo 'prikriti' piometru. Da joj je curio gnoj iz rodnice , kujica pod temperaturom itd. tad bi se moglo sumnjati na piometru otvorenog tipa, to očito nije bio slučaj. Sumnja za zatvoreni tip piometre bi postojala da kujica ima visoku temperaturu i da joj je matenrica povećana, dakle i stomak povećan i napet. No sve to su tada samo sumnje i bolest se dijagnosticira rtg-om najbolje te brisom sekreta ako ga ima, tj. ako curi ( gnoj). Također piometra nastaje odmah nakon tjeranja, tj. tjeranje izgleda produženo, a onda kreću problemi. Ako se nije ni tjerala u zadnjih 3-4 tj. ni tu nema nikakve indikacije da bi mogla biti piometra.
Dakle ako maternica nije povećana, nema gnoja ni unutra niti curi, ne vidim od kud uopće sumnja na piometru
Uglavnom, mislim da biste trebali otiči kod veterinara koji će napraviti sve pretrage, uzeti krv i bris pa vidjeti što je kujici zapravo. Ne možete ju ni sterilizirati ni ići u takav podhvat ako je bolesna i boluje od nečeg što vi ni vet ne znate što je. Možda ima neku upalu dišnog sustava, možda mjehura, možda se samo prehladila no ići operirat kujicu nemojte dok ne bude potpuno zdrava.
Kod piometre se istina preporučuje hitan zahvat vađenja maternice i obavezno se radi kod zatvorenog tipa piometre, kod zatvorenog tipa se ne može liječiti kujica i stanje je hitno jer maternica može puknuti od pritiska gnoja koji ne izlazi van. Liječenje je moguće samo kod otvorenog tipa kad je cerviks otvoren i gnoj curi van no i tu je liječenje malo teži podhvat . Mi smo imali slučaj otvorene piometre, izliječili smo kujicu , imala je već dva legla nakon svega i zdrava je ko dren. Inače kad se u onom malom postotku izliječenja piometre ( samo otvorene) kujica izliječi to nije kraj jer se ista mora pariti na prvom idućem tjeranju i ako se inače ne radi o vrijednoj uzgojnoj kujici liječenje ionako nema nikakvog smisla, mislim na liječenje koktelima koji idu . Kujica se sterilizira i nadaš se da će bit sve ok u vezi toga jer ni sterilizacija pod piometrom nije baš bezazlena stvar koliko znam.
white alien is offline  
Odgovori s citatom