Pogledaj jedan post
Old 08.01.2017., 20:22   #123
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Za razliku od katolicizma koji se nikad nije bavio politikom.....
niti se moglo kroz proteklih 1000 godina, niti će se moći i dalje između "narodnog" pravoslavlja i "univerzalnog" katolicizma stavljati znak jednakosti.

Nije pitanje jel se tko i gdje u Crkvi bavio politikom, već jer bit u temeljnim postavkama dviju konfesija.

Pravoslavlje je, za razliku od katolicizma koje se stoljećima nadmetalo sa civilnim vlastima u borbi za utjecaj i koje je doktrinarno usmjereno ka univerzalizmu i internacionalizmu, produkt despotovina orijentalnog tipa gdje su država i vjera bili dio jedne cjeline, gdje je crkva služila političkim ciljevima državnih vlasti, i taj duh je ostao živ do sada...i jačat će, vrlo vjerojatno, pod utjecajem sve snažnije neo-ortodoksije putinovskog tipa.
To mislim prije svega na SPC.


Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Koja smijura od teksta, čim sam vidio "praotac ustaškog pokreta" i to izjave za Eugena Kvaternika čovjeka koji je poginuo u borbi protiv tiranije i za hrvatski narod, a u toj pobuni su poginuli i mnogi pravoslavci koji su mu se pridružili tamo...Jedna od najvećih hrvatskih ličnosti 19.stoljeća, vrstan intelektualac i jedan od najbližih suradnika Ante Starčevića.

Znam da su novine pale na nisku razinu, ali da tako mogu bili loše....
sve to o Kvaterniku stoji, kao i to da temeljem svoje ostavštine i orijentiranosti ka izravnom oružanom djelovanju (naspram Starčevićeve gandijevske politike) uvjetno rečeno, zbilja i opravdano može biti nazvan praocem ustaškog pokreta.

to što hrv javnost ustaški pokret prvenstveno vezuje uz Hitlera, 2.SR i naciste, a ne Kvaternika i Kvaternikove ideje, to je prvenstveno naš problem, dobrano uvjetovan općom neinformiranosti.

Quote:
arizin kaže: Pogledaj post
Znači Hrvata pravoslavaca ima više nego pripadnika drugih pravoslavnih crkava sve ukupno stoga ne vidim razloga zašto se ovaj problem rasteže godinama i ne dopušta se osnivanja tj. potvrđivanje te crkve od države.
problem kod autokefalnosti crkve jest što ona kao takva mora biti priznata od ostalih pravoslavnih crkava... a to je u principu političko pitanje.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom