Pogledaj jedan post
Old 18.11.2017., 07:50   #465
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ovaj posao ne spada u moj djelokrug na poslu. Prvi svjetski rat sam pocela istrazivati zbog obiteljskih razloga. Izlucivanje poginulih hrv. vojnika iz "Popisa gubitka" zahtijeva puno vremena i znanja, jer tog ima jako puno. Uz to, ti popisi nisu kompletni - npr. za neke osobe pise da je ranjen, ali nema podatka gdje je poginuo (a je, jer se za neke ustanovilo da su ipak kasnije i poginuli-informacijama od potomaka te osobe). Treba i pregledati bratislavski arhiv.
To je u redu, ali ako si već ušla u temeljitija istraživanja, može se, iako si amater, možda iz toga izroditi neki stručni ili čak znanstveni rad. Ja sam objavio tri takva rada o temama kojima sam se također bavio amaterski.

Kontakt s nekim znanstvenikom, koji može biti mentor, pružiti podršku i savjete za tehničku opremu članka (kako su i meni pomagali) može biti presuda, da se u tome uspije. Možda bi mogla nekoga od njih kontaktirati i upoznati sa svojim radom. Npr. Filip Hameršek, ili sam Paščenko kojeg spomonješ..

Naravno da nećeš sama sastaviti neki kompletan popis, ali neki parcijalni uvid može biti objavljiv.

Inače, može biti i obrnuto - da za nekoga piše da je poginuo, a zapravo nije. Čini mi se da se Josip Broz pojavio 1915. na jednom popisu poginulih (što onda neki uzimaju kao dokaz da stvarno i jest poginuo, pa zamijenjen).

Ogroman je bio broj zarobljenika - Rusija je zarobila oko dva milijuna vojnika A-U!!! (A Rusija oko 1,4 milijuna ruskih vojnika.) To je posebna tema, jednom sam prikupljao postojeće podatke o tome. Neki su umrli u zarobljeništvu, neki su se priključili jugoslavenskom odnosno srpskom korpusu 1916. (tu je bila i pobuna, neki Hrvati pobijeni jer su se usprotivili hegemoniji srbijanskih oficira - a također i neki Srbi s područja A-U su bili njima nezadovoljni). Neki su poginuli u tim jedinicama. Pa onda građanski rat u Rusiji. Dio je sudjelovao u bitkama na strani Crvene Armije, a dio i na strani Bijelih (u Čehoslovačkom korpusu idr.).
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom