Pogledaj jedan post
Old 02.11.2003., 17:59   #60
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

<<Allah ( Elloh, Bog Jedan Jedini)* je odabrao Adama, i Noja, i Abrahamovu porodicu, i 'Imranovu porodicu nad ostalim svijetom –
sve porod jedan do drugog -, a Allah sve cuje i sve zna.

Kada 'Imranova zena (tj. Hana bint Fakud)* rece: "Gospodaru moj, ovo shto je u trbuhu mome je zavjetujem samo na sluzbu Tebi, pa primi od mene, jer Ti, zaista, sve cujesh i znash!"

poslije ona, kada je rodila, rece: "Gospodaru moj, rodila sam zensko", - a Allah dobro zna shta je rodila -, "a zensko nije kao mushko; nadjela sam joj ime Merjema (Marija)*, i ja nju i porod njezin stavljam pod Tvoje okrilje od prokletog shejtana."(sotone)*

I Gospodar njezin primi je lijepo i ucini da uzraste lijepo, i da se o njoj brine Zekerijja. (Zaharija)* Kad god bi joj Zekerijja (koji je bio ozenjen njezinom sestrom Eshja')* u hram ushao, kod nje bi hrane nashao. "Odakle ti ovo, o Merjema (Marija)*?" – on bi upitao, a ona bi odgovorila: "Od Allaha, Allah onoga koga hoce opskrbljuje bez muke."

Tu Zekerijja zamoli Gospodara svoga: "Gospodaru moj," – rece –"podari mi od Sebe cestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivash!"

I dok se on u hramu stojeci molio, meleki (andzeli)* ga zovnushe: "Allah ti javlja radosnu vijest: rodit ce ti se Jahja,(Jehija za kojeg sam pitao)* koji ce u Allahovu knjigu vjerovati, i koji ce prvak biti, i cedan, i vjerovjesnik, potomak onih dobrih."

"Gospodaru moj," – rece – "kako ce imati sina kada me starost ophrvala, a i zena mi je nerotkinja?" – "Eto tako", - rece On -, "Allah cini shto On hoce".

"Gospodaru moj," – zamoli on – "daj mi neki znak!" – "Znak ce biti" – rece – shto tri dana s ljudima necesh moci govoriti, osim znakovima. I cesto spominji Gospodara svoga i hvali Ga krajem dana i izjutra!"

I kada meleki (andzeli)* rekoshe: "O Merjema, (Marija)* tebe je Allah odabrao i cistom stvorio, i boljom od svih zena na svijetu ucinio.

O Merjema, budi poslshna svome Gospodaru i licem na tle padaj i sa onima koji molitvu obavljaju i ti obavljaj!"

To su nepoznate vijesti koje ti objavljujemo. Ti nisi bio medju njima kada su pera svoja od trske pobacali da bi vidjeli koji će se od njih o Merjemi brinuti, i ti nisi bio među njima kad su se prepirali.

A kada meleki (andzeli) rekoshe: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Rijec: ime ce mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, (Mesija Isus) bice vidjen i na ovom i na onom svijetu i jedan od Allahu bliskih;

on ce govoriti ljudima josh u kolijevci, a i kao odrastao, i bice cestit",-

ona rece: "Gospodaru moj, kako cu imati dijete kada me nijedan mushkarac nije dodirnuo?" – "Eto tako", - rece -, "Allah stvara shto On hoće. Kada neshto odluci, On samo za to rekne: ’Budi!’ – i ono bude."

I poucice ga pismu i mudrosti, i Tevratu i Indzilu, (Tori i Evandzelju)*>>(Ali Imran - 'Imranova porodica, 33.-39.)



/Zaharija je takodje bio poslanik./
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom