Pogledaj jedan post
Old 27.10.2008., 16:38   #71
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
znash kaj, Balkan ne voli da se prica o njemu ozbiljno, jer to sve jedna kulturoloska cjelina - od Kragujevca, prek Hercgovine i Bosne, do nashih Vlaja i Like i ostalih podrucja pod utjecajem bivshe Turske Evrope. sve su to gange. a to neki nemru podnjeti da to izadje na vidjelo. ali to je istodobno i trulezh, drustva i ljudi, drustva koje je nauceno na sverc, nerad, izrabljivanje, nekulturu, grubost.
Kljucna rijec "nauceno na"

Quote:
Madjarska nije Balkan, iako se mnogi kao naivno pitaju pa kak - jednostavno, nije isti kulturni i civilizacijski krug ko sto to je Kragujevac, Crna Gora i Hercegovina. imaju drugi jezik pa ih je to spasilo neposrednog kontakta s Balkancima i asimilaciju, stvorili su drzhavu, grad i umjetnost, cega nemas na Balkanu jer prije neg se pocne stvarati istruli. imali smo nekaj slicno i v Hrvatski, poput Zagreba, i tam se nekaj stvorilo, a to jer je bil dominantan jedan drugi krug, slicno ko u Varazdinu, ili analogno Istri, ali odkad je Zagreb prevzel Balkan, to truli..poput drzhave koju je isto prevzel isti krug.
Ziveli!
Da, Madjarska nije Balkan jer su si sredili drzavu, i institucije, i istina je da ih je vjerojatno i jezik malo spasio od tog epiteta- ali mentalitet im je ostao tu negdje- jesi ikad upoznao Madjare? Svaka cast iznimkama, i riskirajuci da ispadnem puna predrasuda , ono sto sam ja upoznala je bilo 200% to sto zovemo "balkanskim mentalitetom". Uostalom, tamo samo Budimpesta izgleda tako sminky, probaj se provozat vlakom kroz zemlju, kad vidis kako izgledaju ta sela cinit ce ti se da si u Albaniji.
A i u Hrvatskoj postoji krug ljudi koji rade na umjetnosti, gradu, drzavi...Samo sto preteze ovaj drugi krug jer je, znam da sam dosadna , preuzeo institucije. I jos jedan bitan dio - kod nas se masa nije naucila da postane gradjanstvo, nego je ostala masa. Nemamo kulturu civilnog drustva pa nas zato i mogu vozati kako zele.

A mentalitet - Francuzi ce ti, kad im netko nesto odluci napravit sto nije po volji, izici na ulice, rasturati, pa makar bili i studenti. To se zovu gradjani zemlje koji znaju svoja prava -nije vlast tu da vlada narodom, nego da mu sluzi. Kod nas se dogadjaju mafijska ubojstva pa nitko ne izlazi na ulice.A to da je vlada tu da vlada ljudima znaju vec i ptice na grani i svi su vec postali apaticni. Meni je zanimljiva ta znacajka naseg mentaliteta - ta pasivnost- sto god da nam netko radio, mi cemo "okrenuti drugi obraz". A onda kad se netko pobuni cemo ga jos u cudu gledati. Gledam to vec otkad shvacam te neke stvari i ne mogu se nacuditi tom "fenomenu" Kao da je ovdje vrlina "sutjeti i trpiti", autoritet je bogomdan bez da se uopce propituje tko mu je dao za pravo da bude autoritet - odmah mu se ljubi dupe i pusta ga se da jede i pije na racun naroda pa makar nista ne radio, demagogija je na cijeni, to je meni fenomen vrijedan proucavanja

Nisam jos uspjela do kraja shvatiti otkud i zasto je to tako bas ovdje...da je homogena vjera na svim podrucjima, mogla bi mozda reci da je u tome stvar, ovako
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom