Pogledaj jedan post
Old 08.11.2017., 15:32   #258
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Tocno, prema sadasnjem ZOMO-u clank 35, stavak 1, pravo na "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika" ima osiguranik kada navrši 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja i takva mirovina se ne penalizira.


To je sigurno za dobro razmisliti, dali vam poslodavac uz tu prijevremenu mirovinu nude i neki vid otpremnine.
Nebi se pouzdao na izracun Regosa, bolje da taj izracun napravite na stranicama HZMO-a, ako ste registrirani na e-gradjani (imate njihovo korisnicko ime i lozinku) onda to napravite na stranicama HZMO-a na dan kad bi vas poslodavac poslao u tu prijevremenu mirovinu, koja ce biti i penalizirana.


Prema sadasnjoj situaciji u RH, bolje je da novac iz II stupa kad se odlucite za odlazak u mirovinu prebacite u I stup (stup solidarnosti)


U kojoj drzavi.
Dali ste pokrenuli u HZMO-u "Postupak ostvarivanja prava primjenom međunarodnih ugovora" o priznanj staza u drugoj drzavi.
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=96



Za sve osiguranike je najbolje ako je to moguce da odrade puni radni staz i kad steknu te uvjete otidju u punu starosnu mirovinu, na taj nacin mirovina mu nece biti penalizirana i dobit ce puni iznos mirovine prema uplatama (svojim bruto primanjima i uplacenim doprinosima) koje su vrsene u HZMO.

U RH je tesko mirno spavati jer se stalno nesto mjenja-dogadja

Prema sadasnjim dostupnim podacima ova vlada ima "Prijedlog Nacionalnog programa reformi" gdje je u dijelu za "Poboljšanje održivosti mirovinskog sustava" navedeno:

- "izmjenama vezano uz starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika (čl. 35. ZOMO) kojima bi se propisali novi uvjeti: 61 godina života i 41 godina staža osiguranja u efektivnom trajanju".
- većom penalizacijom prijevremenog umirovljenja izjednačavanjem postotka prijevremenog postotka umanjenja prijevremene starosne mirovine na 0,30%. Umjesto dosadašnjih umanjenja koja su ovisila od mirovinskog staža i bila u rasponu od 0,10% do 0,34% za svaki mjesec prije navršenih godina osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, uvelo bi se linearno umanjenje od 0,34% za svaki mjesec prije navršenih godina osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu neovisno o godinama navršenog mirovinskog staža, odnosno 4,08% po godini ranijeg odlaska u mirovinu.
- ubrzanjem izjednačavanja dobi za odlazak u prijevremenu starosnu i starosnu mirovinu za žene i muškarce. Ženama bi se starosna dob povećavala za 6 mj. godišnje do 2023. godine (umjesto po 3 mjeseca do 2030.). Od 2024. do 2027. dob bi se povećavala po 6 mjeseci godišnje, na 62 godine za prijevremenu starosnu mirovinu i 67 godina za starosnu mirovinu (umjesto po 3 mjeseca do 2038. godine).

Mozemo samo nagadjeti ali ako je rasprava o prijedlogu dopune postojeceg mirovinskog zakona predvidjena u II kvartalu 2018.god., vjerojatno bi te promjene u ZOMO-u stupile na snagu u krajem 2018.god., a vjerojatnije od 01.01.2019.god.
Pa, ja nemam riječi kojima bih vam zahvalila na ovako iscrpnom odgovoru... :klap:
- od poslodavca bih dobila otpremninu, nije nešto velika ali nije ni zanemariva, uglavnom taj iznos zaradim kroz plaću za 16 mjeseci...
- krivo sam napisala da je izračun od 1850 kn od Regosa, izračun sam dobila od HZMO, preko usluge e-gradjanin
- staž od 13,5 godina imama u Srbiji i od njih sam dobila "Potvrdu o mirovinskom stažu" , uz napomenu da je to djelomična potvrda o stažu.
Tamo sam tkodjer radila u banci i u radnoj knjižici imam upisano 13,5 g staža, a na ovoj potvrdi 13 godina, nedostaje nekih cca pola godine, odnosno sve što sam radila u 1992.godini. Ne znam kako to uskladiti?!
- čitajući ovo što navodite u vezi mogućih promjena stvarno nisam pametna što učiniti, najbolje da se prepustim stihiji, pa što bude. Inače volim još raditi i mogu raditi i volim svoj posao!!!
zolica is offline  
Odgovori s citatom