Tema: Švicarska
Pogledaj jedan post
Old 04.04.2009., 18:36   #1137
Quote:
Poodle noodle kaže: Pogledaj post
Na koji nacin mogu ostati u svicarskoj dulje od maks. 3 mjeseca kao turist? Da li bi tecaj jezika mogao produljiti moj boravak? I jos nesto. Kako hrvatska stoji s tim pravilima ulaska u Zemlju i zivljenja tamo? Mislim kako gledaju na hrvatsku posto nije clanica EU?
Jedino na crno ili da se oženiš za papire. Dakako od ovo dvoje neznam koje je veće zlo.
Ako imaš love za ostati 3 mjeseca u CH kao turista onda te novce bolje uložit u sebe, nego ih ovdje ostavit švicarcima.
Zaboravi rad, zaboravi zaradu to ovdje više ne postoji, postoji samo rad koji se zove iskorištavanje i ništa više, pogotovo stranaca i nedaj bože da radiš na crno, možda nećeš ni plaću dobit a možda te i deportiraju u HR besplatno i dobiješ zabranu ulaska u EU na neko vrijeme.
Nije bitno koja zemlja, Njemačka, CH, Austrija koliko sam puta čuo na svoje uši a moj brat i doživio u Njemačkoj prije 13 godina ovako nešto.
Sad ću na brzinu opisati što je tad bilo a da ne spominjem što je sad sve moguće.
Otišao moj bruder u Njemačku, obećao mu čovjek posao, a po zanimanju je moler i radi rigips i fasade.
Kaže njemu "zemljak" hrvat ja imam firmu siguran posao za tebe u Njemačkoj, ti znaš radit i radiš odlično, mlad si (tad je imao 24 godine) a meni takvi trebau.
I ode brat trbuhom za kruhom u Deutschland. Došao tamo, kad stvarno ima posla, velika građevina, posla za godinu najmanje.
Sav sretan poče radit ne pitajući mnogo, jezik nije znao, možda par riječi, nikakve papire nije imao, ali su dobili upute on i slični da kad dođe kontrola da bježe gdje stignu jer papiri još nisu gotovi. I tako radio on par mjeseci točnije 5 a dobio možda jednu i pol plaću, šef obećaje svaki dan, dok naplatim ovo, dok naplatim ono, meni nisu platili, nije sjelo na račun itd.. Nakon 10-ak mjeseci uskoro se završava građevina kad ono policija jedno 5 kombija i u tren oka opkoliše zgradu i sve koji su bili unutra bez papira pohvataše i sa njima u zatvor. Upoznao on u zatvoru Ruse, Ukraince, Moldavce itdd (stekao mnoga prijateljstva za onih par dana u zatvoru) i nakon tjedan dva besplatno suđenje i avionom ga poslaše u HR u ZG.
Tamo ga još HR policija ispitivala itdd, da ne duljim.
Dobio 5 godina zabraneu EU ulaska, nikad nije naplatio onih 6 ili 7 plaća, a na kraju šlag na tortu, taj gazda za kog su radili prijavio policiji da tu rade na crno jer nije mu se plaćalo tolike ljude.
Ima toga još ali ovo je samo mala pričica koje se proživljavaju svakodnevno, da ne spominjem skrivanje pasoša, prijetnje itd itd..
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom