Pogledaj jedan post
Old 18.12.2009., 17:11   #12
Naknada troškova zbog poziva na Općinski sud

Pozdrav,
pošto nigdje ne nalazim slično otvaram temu.
2004. godine bila sam suvozač u prometnoj nezgodi na području Samobora ("stara Karlovačka" cesta).
Jedan od sudionika (ne onaj kojem sam bila suvozač) podnio je tužbu protiv Grada Samobora i dr.

Dobila sam u 10. mjesecu poziv za svjedoka, za ročište u 12/2009. godine.
Tog datuma ukazala sam se u Samoboru na Općinskom sudu, izostala s posla zbog toga, putovala sat i kusur (živim u Zagrebu), da bi mi tamo tajnica rekla "joj ja sam Vas zvala na telefon pred dva dana pa se niste javljali, ročište je odgođeno".
Tom prilikom sam potpisala i primitak novog poziva za ročište, u 2.mj. 2010. godine.

Ono što me zanima je...
Na prvom pozivu navedeno je na kraju:
"Svjedok ima pravo na nadoknadu putnih troškova za hranu i prenoćište kao i naknadu izgubljene zarade. Svjedok ima pravo zahtijevati naknadu odmah po saslušanju, inače gubi to pravo (članak 249.stavak 1 i 2 ZPP-a)."

Obzirom da sam taj put na prvom ročištu poljubila vrata, odnosno ročište nije održano, tražila sam da se pismeno zabilježi da sam došla - obzirom da me nitko nije obavijestio da ročišta nema.
Neuspjele telefonske pozive na broj pronađen u imeniku s mojim prezimenom i adresom ne smatram obaviješću - ne sjedim doma kraj fiksnog telefona, niti sam dužna to raditi. Na toj potvrdi koju sam dobila također piše da je novo ročište odgođeno rješenjem iz studenog, dakle imali su oko 2 tjedna vremena (prije zakazanog a odgođenog ročišta) pismeno me obavijestiti - a nisu.

Dakle, bottomline:
Imam li ja pravo zahtijevati, na idućem ročištu, naknadu troškova za OBA puta koja sam dolazila u Samobor?
Pogotovo jer ću ponovo morati izostati s posla...
I o kolikom se tu iznosu uopće radi, kako se to određuje naknada svjedoku, trebam račun za benzin, parking u Samoboru, kaj?


Unaprijed hvala na odgovorima...
ryell is offline  
Odgovori s citatom