Pogledaj jedan post
Old 18.08.2012., 18:33   #204
Quote:
fine wine kaže: Pogledaj post
kako sad to. neki kažu jedno drugi drugio komu vjerovat. kako može na 15o kg biti prinosa 3oo kad mi je frend posadio istu količinu i dobio 14oo 15oo kg. nije zalijevo s ničim samo je pljevio i čupo travu prvi put je sadio. može se navodno prodavati i na malo i jeftinije na veliko. ja idem u to makar popušila sve bar ću znati. zemlje imam hrpu koja zjapi prazna. volim poslušati i dati savjet ako što znam. svakako hvala svima koji god što kažu.
Prinos najviše ovisi o vrsti češnjaka, rani 1:12-15, srednje rani 1:10, kasni 1:8. Moglo bi se reći da koliko češnjak ima vanjskih češnjeva da će tolikav i prinos biti. Koju ćete vrstu kupiti?
Nije istina da u češnjaku ima puno pusla, od svih poljo-kultura ja bih rekao da ga ima najmanje. Kod korova puno pomaže alat "wheel hoe" neznam kako se kod nas to prevodi, nekih 300tinjak kn. Sa njim se rješi 90% korova, jedino što ostane korova je uz sami češnjak. Samo morate posaditi svaki red jednake udaljenosti jedan od drugog, npr, 30cm ili 25cm da kad budete prolazili s tim alatom ne oštećujete češnjak. Za jednoličan razmak napravite nekakve metalne grablje sa 5-6 "zubova" koji će na zemlji samo ocrtati gdje treba biti red.
Što se tiče prodaje male su šanse da ćete to uspjeti prodati na malo, imam mušterije koje drže samo moj češnjak na Dolcu (Zg) i Makarskoj cijelu godinu pa neuspiju prodati više od 500kg, refuža i rešti. Tako da za iduću godinu računate sa cijenom od 15-20kn refuža, 20-25kn rešti.
Jedino ako nađete nekog tutleka kome treba sjemenski češnjak pa mu ga prodate po 60kn a koji u životu nije vidio veletržnice. Jer, znate, češnjak se kao i sva ostala poljoprivredna dobra prodaju na veletržnicama i otkupnim centrima, npr. Agrofructus vrši otkup češnjaka sada po 14kn/kg.
Pretpostavljam da ćete sjeme kupiti od tog prijatelja, on ako je išta od tih tone ipol prodavao na veletržnici zna dobro da tu cijenu nemože ni u ludilu postić, te vaš želi nasanjkat.
Otiđite npr. na Žitnjak vidite koliko je domaći češnjak (prepoznat ćete ga po ostavljenim žilama) da ga pola bacite a pola izaberete za sjeme nećete preći 30kn. Govorim to za to jer ćete uložiti oko 12-13k kuna sa sjemenom, oranjem, frezanjem... a možete izvući negdje do 25-30k kn, znači 15tak tisuća kn čiste zarade. To je za češnjak ipak malo, kod njega bi 1kn uloga morala dati 5kn čiste zarade.

Zadnje uređivanje goran1985 : 18.08.2012. at 18:53.
goran1985 is offline  
Odgovori s citatom