Pogledaj jedan post
Old 12.03.2011., 18:05   #40
konacno normalna tema vezana za NE... ma, daleko je to od Cernobil scenarija.. koliko sam skuzio po zadnjim vijestima, uspijeli su to koliko-toliko iskontrolirati...

mislim, treba uzeti u obzir da je to podrucje pogodio potres od skoro 9 na richteru, tsunami i da je elektrana stara 40 godina.... cinjenica da je ovoliko malo problema (uvjetno receno) to sve prouzrocilo sa NE govori o tome kako su one gradjene i koliko su sigurne... brijem da neka novija NE bi kroz to sve prosla neokrznuta...

kao sto sam vec napisao drugdje, brijem da je vjerojatno doslo u potresu i do pucanja cijevi hladjenja, velike LOCA-e (loss of coolant accident) i da im to zapravo stvara najvise problema jer ne mogu kvalitetno hladiti reaktor... ako je posuda citava i ako su sipke unutar jezgre, kljucno je jos iducih 24 sata mozda, dok se smiri radioaktivnost i samim time temperatura jezgre opadne pa ce i hladjenje biti manji problem... u najgorem slucaju, vjerujem da imaju hvatac jezgre ispod posude, betonski blok dizajniran da kroz njega propadne djelomicno jezgra i da ju uhvati unutar sebe i da se tamo hladi..
Dukkai is offline  
Odgovori s citatom