Pogledaj jedan post
Old 17.04.2013., 19:48   #15
Bio identični hormoni štitnjače - Armour

Kako sam ovo spominjala na sirovoj hrani,dobila sam dosta upita što mi je izuzetno drago i nadam se da će do ove teme doći svatko ko traga za alternativom za Eutyrox,Letrox ili koji već sintetički lijek za hipotireozu.

Želim naglasiti da mi lijek nije nitko preporučio, moja sestra je imala istu dijagnozu hipotireoza i Hashimoto (autoimuna bolest štitnjače gdje tijelo proizvodi antitijela i uništava štitnjaču), te da sam dosta znala od sestre, ona je uzimala Eutyrox od 8/2012 i bilo joj je veoma loše, a tsh varirao,no nikad nije bi ostabilan na nekoj od ref.vrijednosti.
Dakle kad sam ugledala svoj nalaz sa Rebra tsh je bio 7.1 a antitijela >2000 (ref >20), bio je to totalni šok za mene i znajući koliko se sestra muči ,uopće nisam htjela niti pomisliti na Eutyrox. A i sama pomisao uzimanja sintetičkog lijeka do kraja života u meni izaziva totalnu averziju, pa sam se dala na istraživanje po internetu. Zaista sam danima i noćima,doslovno,čitala iskustva ljudi. Dosta informacija je dostupno na ovoj stranici
http://www.stopthethyroidmadness.com/

Dakle Armour Thyroid se sastoji od t3 i t4 hormona dobiven iz štitnjače svinje. Međutim još ne rokćem iako nema garancije
1 grain je 60 mg i sastoji se od 38mg t4 i 9mg t3 dok je Eutyrox samo t4.
E sada po nekim tvrdnjama tijelo kad tad izgubi sposobnost pretvaranja t4 u t3 i tu nastaju veliki problemi, također Eutyrox može dovesti do gubitka koštane mase, što se meni čini da bi s godinama imala mnogo veći problem od štitnjače. Taman bi mi to trebalo

Ako krenete čitati po netu naići ćete na termin "novi" ili "stari" Armour, poanta je u tome da je proizvođač (Forest Pharm.) 2009 g mijenjao sastav Armoura te svi navode kako je stari Armour bio bolji i uzimao se najčešće tako da bi se jednostavno tabletu pustilo da se rastopi pod jezikom,dok ćete za sadašnji Armour naći mnogo mnogo iskustava, meni se pokazao najboljim ono što radi većina: tabletu razmrvim zubima i popijem uz čašu vode,time razbijate te filere i tableta se lakše apsorbira.
Ja svoju dozu raspodijelim i uzimam ujutro i popodne, razlog je pto t3 "drži" samo par sati pa da izbjegnem popodnevni kolaps. Iako sam čitala da nekim ljudima više paše uzimati cijelu dozu ujutro. Treba isprobati.

Nadalje, jedini doktor,nažalost, kojeg sam našla da daje recept za Armour je Dr.Škaro iz Poliklinike Leptir u Zagrebu. Ako baš ne trebate nemojte ići kod ovog doktora, ja stvarno mislim da on ima Eutyrox u malom prstu i da barata s tim znanjima vrhunski,ali Armour , jednostavno nema iskustva i nije upoznat sa uputama u lijeku kamoli u što drugo. Naime o čem se radilo konkretno, u uputama samog lijeka piše da se početna mala doza diže svaka 2 tjedna za 15-30mg i tako 6 tjedana pa idete na kontrolu. One je meni izričito rekao da to ne radim i uzimala sam 30 mg 2 mjeseca!!! i tsh mi je došao na 26 !
Doktor zaista puno priča,najmanje o štitnjači, i morate mu doslovno upadati u riječ da se vratite na temu zbog kojeg sjedite preko puta njega. No što je tu je, on jedini daje recept za Armour iako bi bilo moguće kupiti tablete bez recepta, nigdje ne zapisuju podatke i ja sam sama zadnji puta zaboravila ponijeti recept,rekla sam da mi je recept dao Dr.Škaro i da sam ga pokazala zadnji put.
Tablete možete kupiti u apoteci na Dolcu, 100 kom od 60mg je 350 kn a 100 komada 30 mg je 320 kn
Tako da je svakako bolje kupiti ove od 60 mg pa ih eventualno rezati.
Ovo možda nisu najbolji bio identični hormoni,ali su jedini dostupni kod nas,nažalost.

Nemojte previše obraćati pažnju na tablicu pretvaranja Synthyroida (Eutyroxa) u Armour, po toj tablici je 15mg Armoura otprilike 25mg Eutyroxa ali imajte na umu da većina ljudi pije oko 120mg Armoura (2 graina) što bi bilo 200 mg Eutyroxa. I nije baš logično.
Npr .moja sestra pije sada 90mg Armoura, a pila je 100 Eutyroxa, što bi po tablici značilo da pije 150mg Eutyroxa.
Jutros je vadila tsh, bio je 1 !!

Ja sam sama krenula dizati dozu nakon što mi je tsh bio 26, svakih 10 dana sam digla za 30 mg te sam ositila već da mi je malo previše i jučer mi je tsh bio 0.28, pa smanjujem dozu. U svakom slučaju ne osjećam simptome hipertireoze,a odstupanje od 0.12 (ref.vrij su od 0.4-4) i nije strašno dok je odstupanje od 22 (tsh mi je bio 26) itekako zamjetan.

Ukoliko se odlučite prebaciti sa Eutyroxa ili Letroxa na Armour,bit će vam svakako lakše nego kao što je bilo meni,odmah kreniti sa Armourom, iako napominjem,jedina greška je bila što se doza nije dizala svaka 2 tjedna.
Ukoliko se ipak u takvoj sitaciji nađete kod Dr.Škare inzistirala bi na tom dizanju doze svaka 2 tjedna.

Ako uz hipotireozu imate Hashimoto, možete potražiti o selenu kod autoimunih bolesti. Ja pijem 200mcg dnevno, i 2x godišnje treba napraviti pauzu od 1mj, i ne uzimati selen. Po mnogim navodima smanjuje broj antitijela,ne mogu tvrditi jer sam samo jednom vadila antitijela.

Također ako imate samo hipotireozu, ja bi posvetila pažnju jodu koji se može nabaviti tipa u tabletama koje se zovu kelp (od morske alge), koštaju oko 80kn,100 komada i uzimaju se samo u slučaju ako je isključen Hashimoto.

Nadam se da sam pomogla onima koje ova tema zanima i nadam se da ćete svi naći rješenja za svoje probleme.
Kod mene su se Armour,selen i zeleni sokovi (sirovojelstvo ili raw food) pokazali dobitnom kombinacijom.
julianna-24 is offline  
Odgovori s citatom