Pogledaj jedan post
Old 25.01.2008., 12:30   #10
Vrtoglavica pri pomicanju glave

zadnjih nekoliko dana sam skužio da me pegla vrtoglavica kad glavu nagnem u lijevo ili desno..
pojavljuje se po noći, kad se hoću u snu okrenut na stranu, probudi me vrtoglavica..
po danu slabi, i mogu se normalno kretati ali po noći se opet javlja..
našao sam na netu neke članke..

Benigna pozicijska vrtoglavica i nistagmus - Nastaje prilikom okretanja glave u određenu ravninu. Pritom se javlja kratkotrajna vrtoglavica (u trajanju od nekoliko sekundi) s osjećajem rotacijskog kretanja, često praćena mučninom, ali bez šuma u uhu. Vrtoglavica nastaje zbog taloženja otolita u stražnjem polukružnom kanaliću uha. Takvo stanje je kratkotrajno. Određenim vježbama položaja glave razgrađuje se talog i vrtoglavica nestaje.

Vrtoglavica perifernog podrijetla:
Za razliku od vrtoglavice centralnog podrijetla, kod ovog oblika uzrok bolesti nalazimo u unutarnjem uhu. Za razliku od vrtoglavica centralnog podrijetla, ovdje se mogu očitovati i poremećaji sluha. Jedan od najčešćih uzroka je kupulolitijaza, taloženje kristala kalcijevog karbonata u labirintu, a očituje se pojavom vrtoglavice pri određenim kretnjama glave (kao što je npr. zabacivanje, nagli okret glave u jednu stranu...). Kupulolitijaza je benigno (dobroćudno) stanje koje u velikoj većini slučajeva prolazi samo od sebe, a zbog specifične slike bolesti poremećaj nazivamo i benigna položajna vrtoglavica.

jel netko imao kakva iskustva?
ima onih štapića koji se pale u uhu pa tope talog u kanalima uha..
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom