Tema: Černobil
Pogledaj jedan post
Old 03.05.2007., 07:58   #81
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
To kaj neki u svakoj riječi i rečenici bilo čega vide urote je njihov problem
Da, to svarno očito i je problem.

Pratim ovaj topic nekih tjedan dana. Nevjerojatno mi je to kako ljudi raspravljaju o temama a nemaju apsolutni nikakve volje ni želje prihvatiti da nisu uvijek u pravu, da neznaju baš sve i da je u redu promijeniti mišljenje, priznati grešku ili neznanje. Neki ljudi samo tjeraju po svome.

Svi
znamo i priznajemo da je radijacija štetna, da zračenje može uzrokovati malformacije itd.
Ali mi se čini da nisu svi shvatili da nuklearke ne zrače. Ono, kao laik sad pišem ovo pa se nemojte loviti na koju krivu riječ. Nije mi jasno zašto se tema o katastrofi u Černobilu pretvorila u temu o nuklearnoj energiji. Činjenica je da se ta katastrofa desila, činjenica je da je to bila nuklearka, ali isto tako ko je htio mogao je tu i pročitati zašto se to desilo.

Kad bi se razmišljalo na taj način- nuklearke su štetne, izazivaju bolest , onda mi nije jasno kako zagovornici te ideje kako je nuklearka štetna - mogu koristit rezultate tipa- prije nesreće bilo je tolko bolesnih a nakon čak toliki porast. Jer, logično, da je nuklearka uzrok onda bi rezultati za vrijeme cijelog rada nuklearke bili katastrofalni.

s druge strane, ako je to toliko rizično, onda je stvarno čudno da se takve katastrofe ne događaju češće. A i ljudi koji rade u nuklearkama su onda očito svjesno krenuli u smrt prvi dan kad su prihvatili posao. Nekako mi se čini da svi zaboravljaju da je zaštita na radu važna za svaku struku i ako se radnici/uposlenici drže određenih procedura, da su mogućnosti nesreća svedene na minimum.

Internet je prepun informacija- al već sam napisala da ima previše poluinformacija i laži i da se lako u vemu tome izgubiti.
Možda tu ima i mlađih od mene i čini mi se da je taj mladenački bunt još uvijek prisutan, i ja bi pred kojih 10 godina možda imala takav stav. Al vrijeme ide, učiš kompromise, učiš da nije sve onako kako se činilo prije.

Na moja pitanja nije odgovorio nitko ko zastupa teze sveopće urote. Dobila sam samo "navodno", "možda", "priča se". Nekad bi mi to bilo dovoljno, danas više ne. Rekla-kazala sistem djeluje u srednjoj školi, al kad odrasteš onda su ipak najvažžnije činjenice.

Eto, meni je žao da se tema o Černobilu na kraju svede na 3 slike za koje svi na kraju ustanove da nisu al što da jesu itd itd. I žaomi je da radi nekih koji očito često borave na ovakvim temama i provociraju, oni koji dođu nešto pitati ili naučiti budu krivo shvaćeni.

Ovdje ima nekoliko ljudi kojima je znanost struka, i to treba poštivati makar se s njima ne slažete. Nisu potrošili godine obrazovanja da bi im neko sad tu mogao držati predavanja o nečem o čemu-budimo iskreni- nemamo pojma.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom