Pogledaj jedan post
Old 21.10.2012., 20:16   #48
Quote:
zribaric kaže: Pogledaj post
Ima, ali ja sam skeptičan glede tih zimskih sorti u kontinentalnom području. Ustvari posadio bih par stabala da imam gdje, ali več sam zasadio sve raspoložljive kapacitete predviđene za voćke. Mislim da je Pastorčica najsigurnija kao zadnja kasna sorta (ta tvoja je sigurno Pastorčica iako nema crte jer baš i nema drugih sorata takve oblike u vočnom asortimanu hrvatske da bi dozrijevala u ovom razdoblju). Ja bih, da sam na tvome mjestu, ako imaš prostora probao sa Passa Crassane (bere se tik pred prvim jesenskim mrazom) ili zimskom Dekankom (osjetljiva na proljetne mrazeve). Možda budu dobro uspijevale pošto se je klima malo promjenila. Neka me netko ispravi ako griješim a možda ima netko na forumu zasađene te sorte pa neka podijeli iskustva.
Predlažem ti da otvoriš novu temu o zimskim sortama krušaka pa se možda netko nađe takav, a i malo smo sišli sa teme o ušima.
l.p.
Ja ti se nalazim na periferiji grada Zagreba SZ dio i ove godine na mojem području su jako dobro rodile marelice više no ikad, dok profesionalni voćari zbrajaju minuse, pritom sam mislio na to da znamo koliko su općenito marelice osijeljive na proljetne mrazove i ostalih problema. Tako da mislim da bi kruške koje su puno manje osijetljive od marelica trebale nesmetano donositi plodove.

Što se dogodilo da je ova Pastorčica odbacila plodove pojma nemam, neznam jel pomaže štogod, al bilo je na samim plodovima kruški onako na vrhu točnije malo ispod peteljke na plodu kruški onako crno-sive boje i onda su poslije popadale. Imale su i te dvije koje sam ubrao, no nekako su se uspijele održati sve do danas.

No kako sam čitao na web stranici pinova o kruškama piše da je Pastorčica sklona otpadanju plodova tako da baš i nije previše zahvalna, koliko je dobra toliko je i loša za okućnicu. Ispada da jedne godine imaš druge nemaš ili da plodove kak joj se sprdne.

http://pinova.hr/hr_HR/baza-znanja/v...-sorata-kruske



I ja sam mislio da bi možda mogao posaditi tu krušku Passa Crassane imam za nju i oprašivače fetelovu i vilijamovku. Samo piše da je osijeljiva na proljetne mrazove. E sad koliko i jel bi mogla uspijevati kak se spada, ako mogu marelice rane, kasne, razne vrste jabuke i kruške onda bi morala i ta kruška. Na drugim forumima sam saznao da postoji profesionalni uzgoj te sorte krušaka u hrvatskoj, valjda će onda roditi kak se spada.




Moderatore bih zamolio da promijene naslov Uši na kruški u Sve o kruškama/Kruške, kako nebi zbunjivali nove i postojeće forumaše kako je ova tema isključivo o ušima na kruškama. Tako sam se i ja bio zeznuo napočetku otvorio neku temu o kruški i veze nema s temom uši na kruškama.
SAS is offline  
Odgovori s citatom