Pogledaj jedan post
Old 14.09.2011., 12:13   #1
Question Ventilacija sa rekuperatorom, hlađenje i zemni izmjenjivač, solarno za PTV?

U fazi sam projektiranja kuče.

Radi se o katnici, bruto cca 280m2, porotherm 30cm + 20cm kamene vune, 3-slojna low-e stakla, ventilacija sa rekuperatorom. Grijanje je podno + plinski kondenzacijki kotao sa kombiniranom pripremom PTV. Računska potreba energije za grijanje objekta je cca 20kWh/m2 godišnje.

Imam problem sa strojarskim dijelom, tj. tražio sam ponude i savjete više stojara i dobio vrlo šarolike preporuke i neodlučan sam kako to izvesti.

1.Da li je isplativ/preporučljiv zemni izmjenjivač topline ispred rekuperatora? Naime jedni mi vele super, drugi vele neisplativo, treči vele da je efikasnost skoro nikakva (navodno da radi dobro par sati/dana dok se ne ohladi zemlja oko cijevi i da onda je beskoristan. Da li se smije korisiti ljeti da hlađenje zraka (navodno je ljeti problem sa kondenzacijom i povezanim gljivicama/bakterijama)?

2. Da li se može navedeni objekt hladiti preko ventilacije, tako da se hladnjak zraka ugradi u samu ventilaciju? Samo mi je jedan strojar rekao da misli da ne jer je navodno premali protok zraka kroz istu, a ako će mi delta T biti više od -10 stupnjeva opet imam problema sa kondenzacijom i glivicama/bakterijama.

3. Vezano uz hlađenje preporučili su mi ventilokonvektore. Kolika je razlika u cijeni naspram klasičnog split klima uređaja, te koje su prednosti vetilokonvektora?

4. Nalazim se u Krapinsko-zagorskoj županiji koja sa 40% ili do max 12000kn sufinancira solarne kolektore i sl. sustave. U kuči će biti 4-5 osoba. Da li mi se sa subvencijom isplati raditi solarno grijanje PTV (potpomognuto kondenzacijskom plinskim bojlerom)? Krovište mi je orjentirano istok-zapad (znam da je idealna orjentacija jug). Da li mogu u mom slučaju kolektori na krov ili ih moram stavljati na zemlju?
core_zero is offline  
Odgovori s citatom