Pogledaj jedan post
Old 13.02.2006., 09:04   #65
Quote:
Jaya kaže:
Misliš da je to moguće? Svi bi mi bili na konju da se ne ogledamo u drugima...nekako mi je to utopijski.
Da, moguće je. No ne radi se samo o ogledavanju za drugima nego o samoj "supstanci" sebstva, povratnih sprega kojima se uopće stvara osjećaj "sebe" temeljen, u jednom njegovom korijenu, na drugima.

Tj. svijest sebstva je u tom jednom od svojih nekoliko korijenskih aspekata temeljena na modeliranju drugih u nama, pa čak i jednog "općeg drugog" kojeg nazivam "druga (svjesna) pozicija" koju stalno alternativno zauzimamo i s kojom vršimo "dijalog".

Geneza svijesti o sebi u velikoj mjeri prolazi kroz interakcije s drugima, te je esencijalna funkcionalna apstrakcija drugih ugrađena u samu strukturu sebstva.

Drugim riječima, sebstvo nije "stvar po sebi" nego relacija.

Oslobađanje od tog (i drugih) aspekata sebstva, ili zahtijeva puno egzaktnog strukturalnog znanja. Čovjek bi morao biti, po Indijskoj terminologiji, pravi "Jnanin" (znalac, poznavaoc). Takvih Jnanina je malo (vrlo, vrlo malo), čak i među onima koji se takvima smatraju.

Druga "metoda" je slijeđenje nekih nefundamentalnih idiosinkratskih postupaka koji su u prošlosti profunkcionirali za neke ljude i strukturalno su takvi da "pašu" određenom broju ljudi, odnosno njihovim psihofizičkim semantičkim strukturama.

Još nisam spreman iznositi svoja saznanja, ali bih ti preporučio, kao primjer, da pročitaš postove o "prosvjetljenima na internetu" u ovom blogu, koji će te uputiti na web stranice ljudi koji su postigli neke definitivne strukturalne promjene (iako ne smatram da su one potpune, pa čak mislim da su u bar jednom slučaju, slijepa ulica) te su razvili neke svoje metode i teorije.
Ne slažem se u potpunosti niti s jednom od njih, pa čak sam i vrlo suprotstavljen dijelovima nekih od njih, ali one ipak nisu loš temelj za razmišljanje.
__________________
Captain's Blog (Reloaded)

Zadnje uređivanje Captain Nemo : 13.02.2006. at 10:53.
Captain Nemo is offline  
Odgovori s citatom